چهارشنبه , ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
صفحه اصلی » بلاگ » Jukebox #10 – موسیقی تلفیقی

Jukebox #10 – موسیقی تلفیقی

تا اواخر دهه شصت میلادی کمتر گروه و موزیسینی زحمت استفاده از فیوژن در موزیک خود را می‌داد و هر سبکی راه خود را می‌رفت و بعد از آن بود که کم‌ کم موسیقی تلفیقی شکل گرفت. در دهه هفتاد شمسی فیوژن با تاخیر زمانی زیادی در ایران اتفاق افتاد و گروه‌هایی آغاز به فعالیت کردند و جریانی را شکل دادند که پایدار باقی نماند. در چند سال گذشته گویی دوباره جریان موسیقی تلفیقی با تمام نقص‌هایش در ایران جانی دوباره گرفته و گروه‌های گوناگون شکل گرفته‌اند و این بار گوش مخاطب بیشتر با این سبک موسیقی آشناست.

کانال تلگرام جوکباکس

 

(Talangor Band - Shivan Makon (4:51

تلنگر سال ۹۰ با کنجکاوی ۴ نفر راجع به چگونگی به اشتراک گذاشتن ایده های موسیقایی‌شان آغاز شد.آنها پس از چند ماه، حاصل تجربیاتشان را از طریق نوازندگی در خیابان بامخاطب به اشتراک گذاشتند .

(Damahi Band - Sogand (6:50

این گروه با هدف تجربه ای نو در تلفیق موسیقی های معاصر با موسیقی جنوب ایران شروع به فعالیت کرد. داماهی همزمان که از نغمات و مقام های جنوبی بهره می برد، به ساخت و ساز و بداهه نوازی در چارچوب موسیقی های متفاوت می پردازد.

(Jalboat - To Etnedi (4:24

گروه موسیقى جالبوت از سال نود و سه در بندرعباس شروع به کار کرده است. “جالبوت” نوعى لنج (کشتى چوبى) بادبانى ست که در گذشته مورد استفاده ى دریا نشینان خلیج فارس قرار میگرفته است.

(Avan Ensemble - Nine (5:04

موسیقى اَوان برخاسته از جامعه ى کنونى ماست با دغدغه ها و برداشتهایى از زندگى روزمره ى شهرمان. شهرى که سنت و مدرنیته را در خود ادغام کرده. اَوان میکوشد این تلفیقِ سنت و مدرنیته را با نگاهى گفتگو محور بین فرهنگهاى مختلف نشان دهد و آن را به سخنى فراتر از مرزهاى جغرافیایى خود بدل کند.

(Bomrani – Pepperoni (4:15

گروه بمرانی بیش از هفت سال است که موزیک بلوز را با کلام فارسی اجرا می کند. آخرین اجرای این گروه در هفته موسیقی تلفیقی تهران با استقبال خوبی مواجه شد.

(Kamakan Band – Labkhand (4:11

موسیقی کاماکان نیز مثل جالبوت و داماهی تحت تاثیر موسیقی جنوب است.

(Hall Music Band - Ghoghaye Gisou (4:03

نام “حال” برگرفته شده از مطلع غزلی از حضرت حافظ است: حال دل با تو گفتنم هوس است…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *