Snatam Kaur | موسیقی مذهبی هند به سبک نیو اِیج

نازنین باران
نازنین باران
موسیقی هند موسیقی مذهبی سیکسیم sikhism  Snatam Kaur

آهنگی که می‌شنویم Darashan Maago پنجمین قطعۀ آلبوم موسیقی (Beloved (2018 از نویسنده، ترانه‌سرا و خوانندۀ آمریکایی، Snatam Kaur (+) است که در شصت و یکمین مراسم جایزۀ گِرَمی اجرا کرده‌. آلبومِ «معشوق» سال 2019 در بخش موسیقی New Age نامزد دریافت جایزه شده‌بود. «داراشان ماگو»،عنوان شعری مقدس است از «گورو آجان». پنجمین استاد معنوی پیروان مذهب سیکیسم (Sikhism). این شعر انسان‌ها را به احیا و تکریم عزت نفسِ از دست‌رفته‌شان دعوت می‌کند؛ آنچه فقدانش روح ما را آزرده و پریشان کرده‌است.

مذهب سیکیسم در اواسط قرن پانزدهم در بخش شمالی شبه قارۀ هند و در منطقۀ Punjab توسط فردی بنام «گورو ناواک» پایه‌گذاری شد. او ‌و پیروانش (سیک‌ها) معتقدند تنها یک خدا وجود دارد که نامش «حقیقت» است. حقیقتی که ماهیت آن چیزی جز عشق نیست. حقیقتی که از چرخۀ زندگی و مرگ خارج و منبع نوراست و جوهر وجودی انسان با این حقیقت یکی است.

Snatam Kaur در ترانه‌هایش از آموزه‌های معنوی مذهب سیکیسم‌ و‌ مکتب هندوئیسم الهام گرفته و تقریباً تمام آن‌ها از Mantra وKirtan  تشکیل شده‌اند.

«مانترا» که ریشه در مکتب هندویئسم دارد، یک‌جمله، هجا، واج، یا گروهی از کلمات به زبان سانسکریت است که اغلب دارای ساختار نحوی و معنای تحت‌الفظی‌ست و مضامینی چون اشتیاق برای کشف حقیقت، صلح، عشق، جاودانگی، دانش و عمل را در بر می‌گیرد.

«کرتان» در زبان سانسکریت به معنای «روایت کردن»، ریشه در مذهب سیکیسم دارد و به ژانری از هنرهای نمایشی و موسیقی مذهبی اطلاق می‌شود که در آن‌ها هنرمند، به‌طور معمول داستان‌های مذهبی، اساطیری و یا قصۀ عشق خود به یک خدا یا یک باور معنوی را روایت می‌کند.

گاهی در اجرای این نوع ترانه‌ها از مخاطبان خواسته می‌شود با تکرار بخشی از ترانه با خواننده همراه شوند.

به‌غیر از ویدیوی اجرای گِرَمی، آهنگ «Mulmantra» و مانترای معروف این خواننده «Aadays Tisai Aadays» که در کلاس‌های یوگا و مراقبه در سراسر دنیا از آن استفاده می‌شود را در کانال تلگرام ارسال شده.

در ادامه بخوانید