پیرمرد و دریا – انیمیشن ساخته الکساندر پتروف

اکبر
اکبر
الکساندر پتروف پیرمرد و دریا

پیرمرد و دریا قصه ایست از رنج کشیدن، تقلا کردن و زیستن انسان. هشتاد و چهار روز گذشته است و سانتیاگو صیدی نکرده. او در یک سفر ادیسه وار درمیابد که به دنبال یک ماهی ساده نیست و برای دریافت سهم خود از زندگی باید به دورترین نقاط دریا رفته و به خودش ثابت کند که با تمام ناتوانی جسمیش در اثر کهولت سن، همچنان فرصت تجربه ی زیستن را غنیمت میشمارد و در جمله ای، احترامی که برای زنده بودن قائل است را بیان میکند: “من تا زمان مرگم باهات میمونم.” سانتیاگو ماهیگیریست که ماهی را برادری میداند که مجبور به کشتن اوست. صیادیست که با صید خود ارتباطی فراتر از شکار و شکارچی دارد. پیرمرد با صبر و تلاش و استقامت، سهم خود را از زندگی به چنگ می آورد و آن را به کوسه ها و دریا باز پس میدهد. از دید همگان سهم او استخوان های ماهی صید شده بود نه بيشتر! اما مارلون جوان میداند که سهم سانتیاگو از زندگی، تجربه ی زیستن بوده است و در گفتارش پیرمرد را اینگونه مورد خطاب قرار میدهد: “خیلی چیزهاست که باید یاد بگیرم و تو باید یادم بدهی.” مارلون قصد ماجراجویی و صیادی دارد و در جواب نا امیدی سانتیاگو میگوید: “من خوش شانسی را با خودم می آورم.” شايد خوش شانسی برای مارلون حضور سانتیاگوست.
[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]مردم میگویند آنچه ما در جستجوی آنیم یافتن معنایی برای زندگیست. به نظر من آنچه ما به دنبالش هستیم تجربه ی زنده بودن است.[/box]
“جوزف کمبل”
الکساندر پتروف (+) روشى جادويى براى انيميت كردن به كار ميبرد؛ او با فشردن رنگ روغن بر روى صفحه‌هاىِ شيشه‌اى و نقاشى با انگشتان دست و البته قلم‌مو در مواردى خاص، هنر خود را به رخ می‌كشد. كارى بس دشوار! در اين روش براى ايجاد يك تصوير، در بازه زمانى يك تا دو دقيقه از فضاى مورد نظر، تا هزار بار عكاسی می‌شود.
آثار پتروف همگى داراى عمق و حجم بالايى از تصاويرِ به هم پيوسته هستند و هر تصوير جديد با اصلاح تصويرِ قبلى ايجاد می‌گردد. او براى ايجاد عمق، تصاوير مورد نظر را روى شيشه‌ها كشيده و آنها را روى هم قرار می‌دهد. استفاده از اين تكنيك براى بسيارى از انيماتورها غیر قابل تصور است! انيميشن پیرمرد و دریا اقتباسى است از اثر ارنست همينگوى با همين نام.

[button color=”red” size=”small” link=”https://owrsi.com/%D8%A7%D9%84%DA%A9%D8%B3%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%B1-%D9%BE%D8%AA%D8%B1%D9%88%D9%81-%D8%8C-%D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%AA%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D9%85%D9%BE%D8%B1%D8%B3%DB%8C%D9%88%D9%86%DB%8C%D8%B3/” icon=”” target=”true”]انیمیشن پری دریایی از همین انیماتور[/button]

 

در ادامه بخوانید