ظافر یوسف | از اذان در مسجد تا فستیوال‌های جز

سامان
سامان
ظافر یوسف موسیقی تونس موسیقی جهان dhafer youssef

خوانندۀ تونسی، ظافر یوسف (Dhafer Youssef) ، طی سال‌های گذشته با عود و صدای مسحورکننده‌اش در دنیای موسیقیِ جَزِ معاصر شهرت زیادی به دست آورده. زندگی موسیقایی ظافر یوسف داستان جالب و متفاوتی دارد. او در شش سالگی در حمام عمومی با رزونانس صدای خودش آشنا می‌شود. در کلاس‌ های قرآنی پتانسیل‌‌های خود را کشف می‌کند و به خاطر صدای زیبایش، به تشویق پدربزرگ به قرائت قرآن روی می‌آورد و در مسجد روستا به عنوان موذن انتخاب می‌شود. اولین تجربه اجرای ظافر یوسف مقابل مخاطب، در مسجد اتفاق می‌افتد و با استفاده از الحان دینی، مقام‌های موسیقی عرب را یاد می‌گیرد. در دوران جوانی برای ادامه تحصیل در رشته موسیقی به پایتخت مهاجرت می‌کند و بعد از مدتی متوجه می‌شود که تحصیلات آکادمیکِ موسیقی برایش کاربردی ندارد و با ترک تحصیل سراغِ علاقه‌اش، موسیقی جَز، می‌رود و در ادامه‌ی سفرش، به اروپا مهاجرت می‌کند تا زبان شخصی خود را در موسیقی پیدا کند. زبانی متاثر از صوفی‌گری و عرفان شرقی با دیدی باز نسبت به موسیقی مدرن و معاصر اروپا. ظافر یوسف در حال حاضر در زمره بزرگان موسیقی جز معاصر قرار گرفته‌است و تجربه همراهی با موزیسین‌های بزرگی مثل نیلز پتر مولوار (Nils Petter Molvaer) و ذاکر حسین (Zakir Husain) را دارد.
فرهنگ ایران نیز بر موسیقی ظافر یوسف تاثیرگذار بوده‌. از انتخاب بربط به عنوان ساز اصلی‌اش گرفته تا الهام گرفتن از شعرا و عرفایی مثل مولانا و منصور حلاج و همین‌طور علاقه قلبی‌اش به ابو نواس اهوازی. شاعر کلاسیک ایرانی که با اشعار هنجارشکنانه‌اش تاثیر عمیقی بر تمام شاخه‌های شعر عرب گذاشت.

ظافر یوسف

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]ظافر یوسف آهنگساز، خواننده و نوازنده ساز عود متولد 1967 در روستایی کوچک بزرگ شد تا اینکه در دوران جوانی برای پیگیری موسیقی به خارج از کشور سفر کرد و از سال 1990 در کشورهای اتریش و فرانسه اقامت داشت. تاکنون ۱۰ آلبوم از او انتشار شده است، رسالت دیجیتال (Digital Prophecy)، سایه‌های الهی (Divine Shadows)، مرثیه پرندگان (Birds Requiem) از جمله آلبوم‌های موفق او به شمار می‌روند. او همچنین کنسرت‌های موفقی را در بسیاری از کشورها همچون فرانسه، آلمان، اتریش و … برگزار نموده است. یوسف در حال حاضر در نیویورک زندگی می کند.[/box]

در ادامه بخوانید