انیمیشن Laznia – نمادپردازی میرچا الیاده

اکبر
اکبر
فیلم کوتاه laznia یونگ میرچا الیاده یونگ

Laznia – Director: Tomek Ducki
از ديد يونگ آب نماد “ناخودآگاه” انسان است. حجم‌ های زياد آب مثل “دريا” نيز نماد “ناخودآگاه جمعی” می‌ باشد كه همان دنيای عميق و مرموز مشترك بين تمام انسان‌ ها ست.
میرچا الیاده، آب را زایش مدام آفرینش خوانده و در غسل نیز چنین احساسی نهفته است و به همین سبب آب هم نماد مرگ می‌ باشد و هم نماد زندگی دوباره و رستاخیز.
از ابتدا با تصويرى مات روبرو می‌ شويم گويی در رويا و خيال يا خاطراتِ تنها كاراكتر فيلم شريك هستیم و هر چه او به عمق آب نزديك می‌ شود ما را به عمق روان خود می‌ برد. انیمیشن خاطرات يك قهرمان المپيك يا رقابتى‌ ست خيالى و البته انگيزشى ، كه در ناخودآگاه فرد براى ادامه حيات در او رخ می‌ دهد.
قهرمان داستان ، گفتى كه به ما درسِ خيالپردازى و شناور شدن در ناخودآگاه و روان را می‌ دهد و با وجود رفتن به سفرى به عمق خاطرات و روياها همچنان اوست كه فرمانده ذهن خود است و محو در رويا نيست و ادراكاتش از واقعيت قطع نمی‌ شود.
آدمى را فربهى هست از خيال
گر خيالاتش بود صاحب‌جمال
ور خيالاتش نمايد ناخوشى
مي‌گذارد همچو موم از آتشى
مولانا

میرچا الیاده ( Mircea Eliade ) از اسطوره‌ شناسان و دین‌ پژوهان نامدار است كه در ١٩٠٧ در بخارست به دنيا آمد . او برای تحصیل فلسفه به هند سفر کرد و در آنجا با زبان سانسکریت نیز آشنا شد و بعد از آن به رومانی برگشت و در سال 1930 تز دکترای خود را با عنوان ” تاریخ تطبیقی فنون یوگا گذراند. بعد از جنگ جهانی دوم برای تدریس در دانشگاه سوربن به فرانسه سفر کرد. او در سال ۱۹۵۲ میلادی مجموعه گفتگوهای خود با کارل یونگ منتشر کرد. الیاده در سال ۱۹۸۶ درگذشت. میرچا الیاده در زمینه تفسیر پدیده های دینی روش جدیدی را ارائه کرده بود و اعتقاد داشت که نمادپردازی دینی بهترین و خلاقانه ترین راه در توصیف وجودی انسان در کیهان می باشد.

در ادامه بخوانید