جمعه , ۲۹ شهریور ۱۳۹۸
صفحه اصلی » موسیقی » گروه اتاق – آلبوم صوتی مستقل شهر-بازی

گروه اتاق – آلبوم صوتی مستقل شهر-بازی

«اجرا به موقعیت انسان امروزی معطوف است. انسانی که به طور عمده در محیط‌های پر تراکم شهری سکونت دارد و در نتیجه حجم بزرگی از صداها او را در بر گرفته‌اند. با وجود این گاه‌وبی‌گاه احساس می‌کند چقدر تنهاست. باز همان واژه‌های آشنای تنهایی که در تمام متن‌های روایت‌گرهای شهر ما به وفور استفاده شده است. چه این تنهایی در لحظه‌ی گذر از کوچه و محله‌ها و چه این یأس فلسفی و عاجز ماندن در فضای شهری و غیرعاطفی و یا در غربت و در جایی که خانه‌مان است ما را فرا گیرد.»
انسان موجودی تنها و منزوی‌ست. عصر تکنولوژی و زندگی شهری در قالب مدرن نیز به این تنهایی دامن می‌زند. این تنهایی در بخشی از افراد به شکل گریز از جامعه و عدم حضور در تعاملات روزمره خود را بروز می‌دهد و افراد دیگری با غرق کردن خود در کار و روزمرگی از مواجهه با رنج حاصل از آن، می‌گریزند. دسته‌ی سومی نیز وجود دارند که دردِ تنهایی را می‌پذیرند و در مسیر خودسازی و پالایش درونی از آن استفاده می کنند.
در پرفورمنس شهر-بازی این پالایش را در ایده‌ی ماشین تایپ میبینیم. آنجا که هنرمند پشت ماشین تایپی که کارکردی شبیه به پیانو دارد، نشسته و با فشار انگشت بر روی هر کدام از کلیدهای آن، صدای نُتی در فضا به وجود می‌آید.
«صدای ماشین تایپ را دوست دارم، نوشتن تنها چیزی است که بلدم، تایپ که می‌کنم، همیشه گوشم به موسیقی است – موسیقی تمام شده است و من خیره می‌شوم، به دستانم، و ماشین تایپ که خاموش است. یکباره احساس می‌کنم، چقدر خوش است حالم و چقدر بد.»
چقدر خوش است حالم و چقدر بد. تناقضات و احساسات دوگانه‌ای که در زندگی افرادی که از میانمایه بودن اجتناب می‌کنند، به دفعات خود را نشان می‌دهد. گروه اتاق با ایده پردازی‌های مبتکرانه توانسته معنایی جدید را خلق کند و پای خود را از بیان صرفاً دلتنگی‌ها و احساسات نوستالژی معمول در موسیقی فراتر بگذارد و با عبور از فاز انفعال، قدرت آن را داشته باشد تا به یک کالت تبدیل شود.

به غیر از ایده‌ها با تمام جزئیاتشان و محتوای موجود در گروه اتاق که تیمی بیش از بیست نفر در به وجود آوردن آن دخیل هستند، فُرم نیز به بهترین شکل به کمک ایجاد معنا می‌آید. علاوه بر شیوه‌ی خوانش اصغر پیران که کاراکتر به خصوص خودش را ایجاد می‌کند، شرایط فیزیکی او نیز با دیگر المان‌های موجود، آلات موسیقی و فضای کلی شهر-بازی به خوبی ترکیب می‌شود و ارتباطی معنادار را به وجود می‌آورد. شاید کلمه اعوجاج بهترین واژه‌ای باشد که بتواند کل ساختار را توصیف کند. اعوجاجی که این مفهوم را القا می‌کند: حقیقت تنها به درک ما محدود نیست و جنبه‌های دیگری نیز دارد و این همان گذر و رهایی است که در پروژه اتاق اتفاق افتاده است. تغییر در فرم و کارکرد صندلی گهواره‌ای، ماشین تایپ، سازهای ابداعی و صداها و ریتم های متفاوتی که از نی‌انبان و گیتار بِیس و گیتار الکتریک شنیده می‌شود. در دل این بی نظمی، روندی نامحسوس قابل استنباط است، امتداد خط زمانی از گذشته با صداهایی مثل دستگاه پنبه زنی و موزیک ۱۶ بیتی آتاری  و اتفاق معاصری مثل حادثه‌ی پلاسکو که در دلِ یک ساز متبلور می‌شود و در آخر صداهایی که انگار از آینده حرف می‌زنند. قطعا شنیدن آلبوم به تنهایی نمی تواند ایده‌ی کلی شهر-بازی را منتقل کند و نیاز است تا این اجرا را از نزدیک تجربه کرد تا جذابیت‌های بصری و ابداعات موجود را لمس کرد.

آلبوم دوم گروه اتاق به نام «بالانس» را از لینک زیر بشنوید.

آلبوم بالانس

photo_2017-12-24_16-59-23

شهر-بازی اثرِ بامداد افشار ، تهیه کننده: بهارک خاوری، خواننده: اصغر پیران، اجرای آنسامبل: گروه اتاق

۲ نظر

  1. سلام خسته نباشید؛
    نوآوری ها و خلاقیت هایی که گروه اتاق بند هم زمینه آهنگسازی هم زمینه اجرا و متن به ندرت کمتر گروه ایرانی دیدم،واقعاً به معنای واقعی بی نظیرند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *