دوشنبه , ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
صفحه اصلی » بلاگ » نظر ژیل دلوز فیلسوف فرانسوى پیرامون هنر

نظر ژیل دلوز فیلسوف فرانسوى پیرامون هنر

هنر عرصه تخیل و مرز شکنى و ایجاد فضایى براى مطرح کردن فرضیه هاى علمى و فلسفى است. ژیل دلوز (Gilles Deleuze) معتقد است که بهترین پل ارتباطى بین علم ، فلسفه ، عرفان و دیگر نظریه هاى مختلف ، هنر است .

تنها شاخه اى که نمی‌توان و الزاما نباید با علم و فلسفه و دین و عرفان براى بیان موضوعات مختلف دست و پایش را بست و محدود کرد “هنر” و خاص تر “هنر سینما و نمایش” است .
سورئالیسم یا فراواقع‌گرایى نیز خود موضوعى است مرتبط که البته در اینجا به آن نمی‌پردازیم.
بحث هاله‌ها نیز در تحلیل و نقد انیمیشن مورد نظر صرفا مطرح شده و اثبات و یا کاوش و تحقیق دقیق در مورد هاله‌ها یا دیگر پدیده‌هایى که در نقد و تحلیل انیمیشن یا فیلم کوتاه معرفى یا مطرح میشود به عهده محققان و مخاطبین می‌باشد .

Watch Through You Shortfilm

در سینما صدها فیلم مشابه Through you (از جهت نظریه پردازى) ساخته شده براى نمونه ؛
“تلقین” از christopher nolan
“دیگران” از Alejandro Fernando
“کافه دفلور” از Jean-Marc Vallée
“ماتریکس” از واچوفسکى ها
و …

فلسفه ژیل دلوز

ژیل دلوز با دوری از تفکر متعالی فلسفه ای به‌ اصطلاح درون‌ ماندگار را بنیان گذاشت و اصول آن را پیرو دانس اسکوتس، اسپینوزا، و نیچه نو کرد تا در نتیجه بتواند به نیروهای مثبت، وافر و سازنده زندگی آری‌ گو باشد. کار او همزمان مبارزه با مفاهیم برآمده از سنت‌ های گوناگون ساختارگرایی، پدیدارشناسی، روانکاوی (فرویدی و لکانی)، فلسفه هگلی، هایدگری و حتی خود تاریخ فلسفه بود که تا سال‌ها خود زندگی را به نفع مسائل کاذب تقبیح می‌کردند. به باور او این پروژه‌ های فکری عملاً امکان‌ های واقعی و پرشدت زندگی را به نام ایده‌آل‌ های اخلاقی و تصاویر کاذب اندیشه محکوم می‌ کنند و اغلب توانایی فهم «شدن» یا «صیرورت» در معنای ایجابی، سازنده، و مثبت کلمه را ندارند. به همین خاطر دلوز تاریخ فلسفه را «نسخهٔ اودیپ فلسفه» نامید و به جای آن با الهام از نیچه بر امر غیرتاریخی، امر نابه‌ هنگام، و امر تکین اصرار ورزید و بدین طریق از دوگانگی امر کلی و امر جزئی که پیشینه‌ ای دراز در تاریخ فلسفه‌ ورزی داشت درگذشت.
Gilles Deleuze

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *