پنج شنبه , ۱۴ فروردین ۱۳۹۹
صفحه اصلی » بلاگ » فیلم اروند ساخته کارگردان جوان، پوریا آذربایجانی

فیلم اروند ساخته کارگردان جوان، پوریا آذربایجانی

اردیبهشت ماه سال پیش خبری منتشر شد که افکار عمومی را به شدت تحت تاثیر قرار داد. پیدا شدن جسد دست بسته ۱۷۵ غواص که بر روی بدن خیلی از آنها هیچ جراحتی دیده نمی شد و تمام شواهد گواه بر رخ دادن فاجعه‌ ای انسانی در جنگ ایران و عراق بود.

تاثیرگذاری خبر در حدی بود که سینمای ما را وادار به واکنش کرد. فیلم اروند به کارگردانی پوریا آذربایجانی داستان جانبازی ست که بعد از سی سال در پی یافتن هم رزمانش به رودخانه اروند برمیگردد. نوع روایت و ایجاد جریان سیال ذهن با استفاده از حالات اسکیزوفرنی که به شخصیت اصلى فیلم دست میدهد، تماشاگر را به خوبی با خود همراه می ‌کند و بدون استفاده اغراق آمیز از سوژه فیلم، تاثیر لازم را می ‌گذارد.

تهیه کنندگی این فیلم را مهدی داوری، با سرمایه شخصی خود، به عهده داشته و با توجه پروداکشن بالا، اروند فیلم هزینه بری بوده. نکته جالب دیگر در مورد فیلم اروند این است که سود حاصل از فروش به موزه صلح تهران اختصاص خواهد یافت. بنیان گذاران این موزه، در سال ۱۳۸۴ با الهام از تجربیات موزه صلح هیروشیما، موزه صلح تهران را راه اندازی نمودند.

در مورد پوریا آذربایجانی

پوریا آذربایجانی متولد ۱۳۶۰ تهران، مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه سوره اخذ نمود. از جمله فعالیت های وی می توان به: دوردست، آب و آینه، روایت های ناتمام، ابراهیم، عاشقانه ای برای سرباز وظیفه رحمت و مستندهایی با نام عاشقانه های تجریش، آتش و جومونگ نامه اشاره کرد. از جشنواره های شرکت کننده: فجر، تورنتو، دنور، شیکاگو، بمبئی، ورشو، رتردام، گوتنبرگ، جایزه ویژه هیأت داوران ورشو برای روایت ناتمام و دیپلم افتخار جایزه اول جشنواره بمبئی برای روایت های ناتمام، کاندید بهترین کارگردانی برای آب و آینه از جشنواره فیلم فجر، بهترین فیلم اول برای روایت های ناتمام در جشنواره فجر دوره بیست و پنجم، بهترین فیلمنامه در جشنواره ۲۹ فجر برای فیلم عاشقانه ای برای مستند سرباز وظیفه رحمت.
سوره سینما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *