یکشنبه , ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
صفحه اصلی » آرتیست ها » الکساندر پتروف ، انیماتور امپرسیونیست روس

الکساندر پتروف ، انیماتور امپرسیونیست روس

انیمیشن The Mermaid اثرى از انیماتور روس الکساندر پتروف (Alexander Petrov) میباشد که از لحاظ فرم، بسیار قابل توجه و پیچیده است. اثرى که از نظر صداگذارى و استفاده به موقع از تناژهاى مختلف صدا نیز تامل برانگیز است.
پتروف روشى جادویى براى انیمیت کردن به کار میبرد؛ او با فشردن رنگ روغن بر روى صفحه‌هاىِ شیشه‌اى و نقاشى با انگشتان دست و البته قلم‌مو در مواردى خاص، هنر خود را به رخ می‌کشد. کارى بس دشوار! در این روش براى ایجاد یک تصویر، در بازه زمانى یک تا دو دقیقه از فضاى مورد نظر ، تا هزار بار عکاسی می‌شود.
آثار الکساندر پتروف همگى داراى عمق و حجم بالایى از تصاویرِ به هم پیوسته هستند و هر تصویر جدید با اصلاح تصویرِ قبلى ایجاد می‌گردد. او براى ایجاد عمق، تصاویر مورد نظر را روى شیشه‌ها کشیده و آنها را روى هم قرار می‌دهد. استفاده از این تکنیک براى بسیارى از انیماتورها غیر قابل تصور است!
او در عین اینکه از لحاظ فنى بی‌نظیر عمل می‌کند، در قصه گویىِ خود از معنا و مفهوم غافل نمی‌شود.
انیمیشن «پرى دریایی» بسیار سمبلیست و نمادگراست که در پیامى ؛ دعوت به میانه روى می‌کند. داستانى است از جدال میان نیروهایى لذت‌جو که در نهاد افراد ریشه دارند و دستورات اخلاقى و گاهى سختگیرانه که از فراخود(سوپر ایگو) به افراد ابلاغ می‌شوند.
داستانى در داستانى دیگر، با استفاده به موقع از فلش بک و ورود به خاطرات راهب پیرى که نیروهاى سرکش خود را به بند کشیده است و همزمان داستان جوانى که مجذوب پرى دریایى شده و در خطر غرق شدن در دنیاى ناهشیارى است(استفاده سمبلیک از رودخانه و در واقع آب، به عنوان ذهن ناهشیار).
راهب پیر در خواب رویایى میبیند و از طوفانى که در راه هست با خبر می‌شود ! او می‌بیند که بره‌اى(عیسى) از دست زنى(مریم) به او سپرده می‌شود ولى دستان او را به خون آغشته می‌کند !
او به دنبال راهب جوان می رود و وارد طوفانى می‌شود که پرى دریایى به پا کرده است ! نتیجه نبردِ بین نیروهاى نهاد و فراخود در نماى پایانى به تصویر کشیده میشود ؛ راهب پیر و پرى دریایى جان باخته‌اند و مرد جوان در حال ساخت خانه‌اى جدید میانِ رودخانه و دِیر به تصویر کشیده می‌شود.

پ.ن: پری دریایی یک موجود افسانه ای است که در فرهنگهاى مختلف جهان از آن یاد شده و در داستانهاى زیادی از این موجود افسانه اى استفاده شده است! در برخى از افسانه ها آمده که پری دریایی قادر به برآورده کردن آرزوهای انسان و قادر به پیشگویی است. گاهى عاشق انسان‌ها هم می شود و بعضى از آنها را که مجذوبشان شده با خود به قعر دریا می‌برد!
اروپایی‌ها بر این باورند که پریان بسیار مهربانند اما به طور معمول به شکل پلید به تصویر کشیده شده اند و حتى هدیه های آنها به انسان، شوم و بد یمن توصیف شده است و اگر آزرده خاطر شوند دریا را طوفانی میکنند!

ویکی پدیای پتروف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *