یکشنبه , ۲۷ مرداد ۱۳۹۸
صفحه اصلی » بلاگ » این همان زندگى است که واقعا می خواهیم ؟

این همان زندگى است که واقعا می خواهیم ؟

راجر واترز با آلبوم جدیدش به نام « این همان زندگى است که واقعا می خواهیم ؟» به مخاطبان خود مى‌گوید، آهاى! من هنوز زنده‌ام و مى‌اندیشم. او دست به کنش هنرى و اجتماعى مى‌زند. اما سبک و رویکردش بیش از آنکه تداعى کننده‌ى موسیقى راک دهه‌ى ۶٠ و ٧٠ باشد، نوعى پیشنهاد به گذر از هنرمعاصر است. نوعى آرى گفتن به هنر جدى و کنشگر زمان ما! نوعى دهن کجى و نه گفتن به تعاریف تاریخ مصرف گذشته‌ى هنر موزه‌اى و دانشگاهى.
صداها و پرداخت‌هاى الکترونیک آلبوم پر رمق و پویا هستند. نه از جنس طراحان صوت معاصر که در خلوت‌هاى خلوت‌شان با نویزهاى سفید و قهوه‌اى (شما بخوانید نوفه!) نویزهاى بنفش ترکیب مى‌کنند. هر چند هارمونى واترز همچنان سنتى است و دلبسته‌ى آکوردهاى سه صدایی ماژور و مینور، اما ملودى‌هایش سرشار از تغزل و بدیع هستند.
هنر بداهه نوازى و پرداخت‌هاى بداهه در آلبوم‌هاى واترز همیشه مشهود بوده است و در این آلبوم نیز همچنان تاثیرگذار است. اما واترز در این آلبوم انگار خسته است از فریاد زدن و پاسخ‌هاى جیغ مانند نت‌هاى بالاى ساکسفون( ترکیب صدایى مورد علاقه واترز در جوانى) او شاید در این سالها دیگر فهمیده که فریاد زدن و جیغ زدن را داعشیان و نئو لیبرال‌هاى جهان و بازیگران و خوانندگان فیلم هاى پورن بهتر بلدند.
صدابردارى و تفکیک صداها و مسترینگ آلبوم‌هاى پینک‌ فلوید و واترز همیشه براى صدابردارها و موسیقیدان‌ها در حکم مسترکلاس بزرگى بوده است. در این آلبوم باز هم با پروسه‌ى شگفت‌انگیزى روبه‌رو هستیم. پروسه‌ى هنر صدابردارى و مسترینگ واترز!
در این روزها و سالها که تولید آثار هنرى نایاب است، آلبوم جدید واترز تا مدت‌ها مى‌تواند عطش علاقه‌مندان موسیقى معاصر و جدى را سیراب کند.


یادداشت احسان صبوحی

دانلود پنجمین آلبوم راجر واترز

پسورد فایل فشرده: www.xytune.com

۲ نظر

  1. راجر واترز روح موسیقی رو درک کرده و توی این آلبوم هم روح خسته و بیتابش رو به نمایش گذاشته.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *