جمعه , ۸ مرداد ۱۴۰۰
صفحه اصلی » موسیقی » گروه داماهی – جشنواره موسیقی فجر

گروه داماهی – جشنواره موسیقی فجر

جنوبی ها اعتقاد داشتند در خلیج فارس ماهی غول پیکری به نام ” داماهی ” وجود داشته که در بطنش آرمانشهری موجود بوده است. گروه داماهی فعالیت خودش را از سال ۹۱ با هفته موسیقی تلفیقی تهران شروع کرد و سال بعد اعضای گروه در حاشیه مسابقات جام جهانی فوتبال برزیل، بودن در کنار هم را تجربه کردند و بالاخره شهریور ۹۴ اولین آلبوم خود به اسم “داماهی” را رونمایی کردند.

ریشه تشکیل گروه داماهی برمی گردد به سفر رضا کولغانی ( خواننده ) و دارا دارایی ( گیتار بیس ) به هرمزگان و جزیره هنگام و حال و هوای آن منطقه. رضا کولغانی که خود اهل بندرعباس است در این سفر تعدادی ترانه ی محلی و فولک بندرعباس را خوانده است و دارا دارایی با آن ملودی ها بازی هارمونیک کرده و همان جا ایده تشکیل گروه به ذهنشان متبادر شده است.

اعضای گروه داماهی

گروه داماهی از حمزه یگانه، دارا دارایی، ابراهیم علوی، شایان فتحی و رضا کولغانی تشکیل شده که به ترتیب نوازنده پیانو، گیتار باس، عود و گیتار، درامز و خواننده گروه هستند.

موسیقی داماهی وام دار جنوب است و در این آلبوم به آن ادای دین کرده است. طبق صحبت های سرپرست گروه، موسیقی آنها را می توان در دسته موسیقی ملل قرار داد که ریشه هایی از جَز و رِگه و راک در آن دیده می شود ولی عمدتا پاپ به شمار می رود.
استاد قنبر راستگو، ماهان میرعرب، احسان نی زن و مجید سالاری هم به عنوان نوازنده نی جفتی، گیتار، کمانچه و ویولن و همخوان، گروه «داماهی» را در این آلبوم همراهی کرده اند.

استاد قنبر راستگو نوازنده بزرگ ساز جفتی و اهل هرمزگان، در رونمایی آلبوم ” داماهی ” حضور داشت و در این مراسم قطعه محله خاموشان را به شیوه سنتی اجرا نمود.

ویدئویی را می بینیم از اجرای ماهی غول پیکر ( داماهی ) در جشنواره موسیقی فجر ۹۴٫ در این اجرا همایون نصیری هم به عنوان نوازنده مهمان گروه را همراهی کرده است.

خرید آلبوم داماهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *