فیلم کوتاه Right Place

اکبر ساکی
اکبر ساکی
فیلم کوتاه right place ساخته ژاپن

فیلم کوتاه right place “جاى مناسب” نگاهى سازنده و كاربردى و البته نه پزشكى و درمانى به رفتار شخصيت اصلى داستان كه فردى كمالگراست ، دارد . از نظر كارگردان هميشه براى افرادى با خصوصياتى خاص جاى مناسبى وجود دارد و قرار گرفتن اين افراد در شغل ها و محيط هاى بيتناسب با خصوصيات شخصيتيشان باعث بروز مشكلاتى می‌شود .
كاراكتر اصلى با شانس و اقبال روبرو ميشود و كمالگرايى خود را در جهت مثبت به كار ميبرد ، در شغلى كه دقت و نظم لازمه انجام صحيح عمليات پزشكى است .
از نظر روانى كاراكتر اصلى داستان دچار “اختلال شخصيتِ” ، “وسواسى” است ، كه از ديدگاه تحليل رفتار متقابل اين افراد داراى “سوق دهنده” ، “كامل باش” هستند .
 
اختلال شخصیت : یک الگوی با دوام و پایدار از رفتار و تجربه درونی که به طور قابل ملاحظه‌ای با انتظاراتی که از شرایط فرهنگی فرد وجود دارد متفاوت باشد، فراگیر و غیرقابل انعطاف باشد، شروعش به دوران نوجوانی یا اوایل بلوغ برگردد، در طول زمان پایدار باشد و به ناراحتی یا آسیب‌دیدگی روحی منجر گردد.»به دلیل آن که این اختلالات، مزمن و فراگیر هستند. می‌توانند به اختلال جدّی در کار کرد و زندگی روزمره بیانجامند.
 
وسواسی: كمال گرا، دارای عادت خشك و مردد بوده و نیازهای طبیعی خود را مهار می كنند.
 
تحليل رفتار متقابل يا TA: نظریه‌ای در روان‌شناسی اجتماعی است که توسط اریک برن روان‌پزشک کانادایی به وجود آمده. در چهار دهه گذشته نظریه اریک برن راه‌های تازه‌ای را در زمینه روان درمانی مشاوره و تحصیل به وجود آورده است.
سوق دهنده ها : ارزش گذارى هاى اخلاقى كه از والدين به كودك منتقل ميشوند و به لحاظ اجتماعى ارزش معنايى مثبت داشته و مورد قبول عامه هستند ؛ اما به لحاظ روانى و به دليل روش انتقال و انتظارى كه ايجاد ميكنند بسيار استرس زا هستند .
 
كامل باش : وجه مشخصه فردى كه سوق دهنده “كامل باش” را دارد ، اين است كه در هر كارى بى وقفه در جستجوى كمال است ، از اشتباه هراسان و گريزان است ، بسيار دقيق و قابل اعتماد عمل كرده و تمام مشكلات را پيش بينى ميكند . لحن صدا، حالت ها، و حركات بدنى او شبيه به حالت “بالغ” به نظر ميرسد كه آرام صحبت ميكند و صاف و مستقيم مى ايستد ، به طور خلاصه حرف ميزند جدى و عبوس است او معتقد است بايد بهترين باشد.
 
 

در ادامه بخوانید