موسیقی راک و زیر سبک های آن (قسمت اول)

مجله فرهنگی اورسی
موسیقی راک فولک کورش یغمایی نشنالز دبردز

موسیقی راک چیست؟ پاسخ دادن به این سوال دشوارتر از آن چیزی است که ابتدا به نظر می رسد. در اینجا نیزقصد پاسخگویی به این سوال را نداریم اما سعی می کنیم تا چند مورد درباره ی این سبک و زیرشاخه های آن بیان کنیم. تقریبا در جامعه ی امروز همه با گوش دادن می توانند تشخیص دهند که یک قطعه راک است یا خیر. موسیقی راک یک پدیده ی فرهنگی، سبک نوازندگی و فرم خاصی از موسیقی است. اما هیچ کدام از جنبه ها به تنهایی برای تعریف آن کافی نیست. می توان گفت موسیقی راک در فرهنگ غرب شیوه ای است برای پرستش جوانی. اما این جنبه ی جامعه شناختی برای موسیقی راک به تنهای کافی نیست و می توان راک را به عنوان گونه ای موسیقیایی تعریف کرد. در واقع این جنبه از موسیقی راک است که تعریف آن دشوار است. اما جنبه های شاخص موسیقیایی راک عبارت است از ضرباهنگ، عمق احساسات (تاثیر گرفته از سبک بلوز) و صداهای خاص (مانند صدای گوشخراش وکال، گیتار الکتریک و درامز). سازهای شاخص این سبک عبارت است از گیتار الکتریک، گیتار آکوستیک، گیتار بیس، درام، پیانو و سینت سایزر.
موسیقی راک برگرفته از موسیقی راک اند رول در دهه ی 40 و 50 است. راک اند رول به معنی تکان دادن و غلت‌زدن، یک سبک موسیقی است که در دهه ۱۹۵۰ در جنوب آمریکا رایج شد و به سرعت در تمام آمریکا و بعد اروپا و جهان محبوبیت یافت. بعدها این موسیقی باعث پدید آمدن گونه‌های دیگری مثل راک شد و اکنون نام راک اند رول بیشتر برای اشاره به همان صورت آغازین آن یعنی موسیقی دهه ۱۹۵۰ و اوایل ۱۹۶۰ (تقریباً قبل از ظهور بیتلز) به‌کار می‌رود. از کسانی که این نوع موسیقی را بنا نهادند می‌توان از الویس پریسلی، ملقب به سلطان راک اند رول نام برد.
 
در دهه شصت میلادی که از آن به عنوان عصر طلایی یا دوره کلاسیک راک یاد می‌شود، شماری از سبک‌های زیرمجموعه موسیقی راک نظیر بلوز راک، فولک راک، جز راک پدید آمدند که بسیاری از آن‌ها سهم بسزایی در گسترش سایکدیلیک راک داشتند که متأثر از جلوه‌های ضدفرهنگی بود. سبک‌های جدیدی که از این جلوه‌ها زاده شدند شامل پراگرسیو راک بود که المان‌های هنری را گسترش می‌داد و هم چنین گلم راک که سبک‌های بصری و نمایشی را پررنگ می‌کرد. در نیمه دوم دهه هفتاد پانک راک همزمان با تقویت کردن و به مقابله برخاستن با این گرایش‌ها به تولید شکل نوپا و پرانرژی موسیقی می‌پرداخت که با نقدهای آشکار سیاسی و اجتماعی هویت می‌یافت. پانک با گسترش پی در پی دیگر سبک‌ها که شامل نیو ویو و پست پانک و در نهایت جنبش آلترنیتیو راک بود، به دهه هشتاد نفوذ کرد. در ادامه به بعضی از زیر شاخه های شاخص موسیقی راک می پردازیم.
 
فولک راک
فولک راک ترکیبی از المان های موسیقی محلی یا فولک با موسیقی راک است. در ابتدا این سبک در جنوب آمریکا و انگلستان به وجود آمد. در این سبک معمولا به ابزار موسیقی راک، ساز های موسیقی محلی (ویولن، ساز دهنی و…) نیز اضافه می شود. گروه لس آنجلسی Byrds، با نواختن موسیقی فولک و آهنگ های باب دیلن با ابزار راک پیشگام این سبک شد. در ادامه بیتلز و دیگر گروه های بریتانیایی به شدت این سبک را تحت تاثیر قرار دادند. انتشار کاور آهنگ “Mr.Tambourine Man” باب دیلان از گروه Byrds و موفقیت تجاری متعاقب آن به شدت محبوبیت این سبک را به دنبال داشت.
به این آهنگ معروف گوش بدهید:

[button color=”red” size=”small” link=”http://” icon=”” target=”false”]لینک دانلود[/button]
اما در ایران قبل از انقلاب کورش یغمایی مشهورترین چهره در این سبک بوده که آثار زیادی از این هنرمند به جا مانده که یکی از مشهورترین آنها قطعه ی گل یخ است.
گل یخ از کوروش یغمایی:

لینک دانلود مستقیم:
[button color=”red” size=”small” link=”http://http://download.owrsi.com/music/kouroshyaghmayi-goleyakh.mp3″ icon=”” target=”false”]لینک دانلود[/button]
از دیگر گروه های پیشرو در این سبک می توان به The Lumineers، Led Zepplin و The National اشاره کرد.
قطعه Sea of love از گروه آمریکایی The National:

[button color=”red” size=”small” link=”http://http://download.owrsi.com/music/thenational-seaoflove.mp3″ icon=”” target=”false”]لینک دانلود[/button]
پایان قسمت اول

در ادامه بخوانید