Les Luthiers – گروه کمدی اعجاب آور

سامان کرم پور
سامان کرم پور
Les Luthiers گروه کمدی آرژانتینی

Les Luthiers نام گروه کمدی آرژانتینی ست که در بین کشورهای اسپانیایی زبانی مثل پاراگوئه ، گواتمالا، پرو،شیلی،اکوادور،اسپانیا، کلمبیا، مکزیک و … از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. این گروه در سال 1967 طی دوره ای که به عنوان دوره ی شکوفایی موسیقی کرال آرژآنتین شناخته می شود شکل گرفت و به همین دلیل استفاده از موسیقی در کارهای Les Luthiers بسیار پر رنگ است. ویژگی منحصر به فرد این گروه ساخت آلات موسیقی ای ست که ابتکار خود اعضای گروه می باشد و دلیل انتخاب اسم گروه نیز از همین امر نشات می گیرد. Les Luthiers در زبان فرانسه به معنی “سازنده آلات موسیقی ” است.
در شروع کار، استایل گروه به موسیقی باروک نزدیک بود ولی بعدها تصمیم گرفتند که در ژآنرهای مختلف از جمله اپرا،پاپ،ماریاچی و حتا رپ نیز فعالیت کنند. اجراهای آنها بر روی صحنه معمولا با هجوهای ادبی نیز همراه است و با ایجاد شرایط مضحک مخاطب را به خنده می اندازند.
Les Luthiers با سازهای متنوعی که اختراع خودشان که در ساخت آنها از وسایل عادی زندگی روزمره استفاده شده، شناخته شده اند. اولین سازی که توسط Gerardo Masana موسس گروه ساخته شد bass-pipe a vara نام داشت که نوعی ترومبون به حساب می آمد و بعد از چهل سال از گذشت ساخت آن هنوز بر روی استیج از آن استفاده می شود. از دیگر سازهای جالب گروه می توان mandocleta را نام برد. این ساز دوچرخه ای بود که چرخ عقب آن تارهای یک مندولین را به حرکت در می‌آورد.
ویدئوی حاضر که Handball Blues نام دارد به دوئلی شبیه است بین نوازنده پیانو و نوازنده توپ های هندبال.

در ادامه بخوانید