فیلم کوتاه مردی که سر نداشت

سامان کرم پور
مردی که سر نداشت

The Man Without a Head (2003) – 17 mins

Director : Juan Diego Solanas
فلپس در فیلم مردی که سر نداشت مردی منزوی است در شهری صنعتی حاشیه دریا که در این روز خاص بر خلاف فضای فیلم و شخصیتش درونی اش بسیار شادمان است. او برای یک مراسم آماده می‌شود . مراسمی که برای شرکت در آن زنی که عاشقش هست نیز او را همراهی می‌کند. اما فلپس مشکلی دارد یا شاید از چشم او ایراد به نظر برسد. او سر ندارد و همین باعث می‌شود تا برای خرید یک سر که رضایت زوجش را جلب کند به بیرون از خانه می‌رود.
این فیلم هفده دقیقه‌ای سال 2003 نامزد نخل طلای کن به عنوان بهترین فیلم کوتاه شد و جایزه ی داوران بهترین فیلم کوتاه جشنواره کن را از آن خود کرد .
دیدگاه دوست خوبمان اکبر ساکی پیرامون این فیلم :

پرسونا ( نقاب )
ارائه شده توسط روان‌شناس سوئیسی کارل گوستاو یونگ عبارت است از آن چهره‌ی اجتماعی که فرد به دنیای بیرون ارائه می‌کند. به گفته یونگ: «نوعی ماسک دست‌ ساز٬ که فرد برای ایجاد نهایت تاثیرگذاری بر دیگران٬ و همین‌طور برای پنهان کردن ماهیت حقیقی خویش٬ از خود ابداع می‌کند».
شخصى كه سر نداشت با تلاش براى بدست آوردن يك پرسونای جذاب و البته دروغين با تلاش و مكاشفه اى درونى، درنهايت با “خود ( EGO ) ” واقعىِ خود روبرو شد و مهمترين نكته پذيرش اين حقيقت بود
بپذيريم كه انسانى با نكاتِ منفى جذاب تر از انساني خوب ولي دروغين است

کارگردان این فیلم خوان دیه‌گو سولاناس آرژانتینی متولد سال 1966 است که علاوه بر کارگردانی دارای سابقه تهیه کنندگی و فیلم نامه نویسی و فیلم برداری در سینما نیز هست. پدر این کارگردان ( سناتور فرناندو سولاناس ) نیز از جمله فیلم‌سازهای مطرح آرژانتین بوده است .
فیلم های این کارگردان :

  • The Man Without a Head 2003
  • Nordeste 2005
  • Jack Waltzer: On the Craft of Acting 2011
  • Upside Down 2012

 
فیلم Nordeste که یک درام – تریلر آرژانتینی – فرانسوی است موفق به حضور در بخش خارج از مسابقه جشنواره کن شد . آخرین ساخته خوان سولاناس فیلم Upside Down محصول مشترکی است از فرانسه و کانادا که در آن Jim Sturges و Kirsten Dunst نقش آفرینی می‌کنند .
 

در ادامه بخوانید