زاز – آهنگ روایت یک عشق

سامان کرم پور
زاز zaz

زاز – Historia De Un Amor

روایت یک عشق ” را با استایل زاز، خواننده و آهنگ‌ساز فرانسوی گوش می‌کنیم. مادر زاز معلم زبان اسپانیایی بوده و شاید همین موضوع باعث شده تا او این عاشقانه اسپنیش را بازخوانی کند. این آهنگ (ساخته آهنگ‌ساز پانامایی کارلوس اِلتا آلماران) که روایت‌گر عشقی قدیمی است، سال 1956 در فیلمی مکزیکی به همین نام ( Historia De Un Amor ) مورد استفاده قرار گرفت. آهنگ‌ساز با الهام از حادثه مرگ یکی از عزیزانش آن را ساخته است و تاکنون هنرمندان لاتین مختلفی این قطعه را اجرا کرده‌اند. در این اجرا صدای زاز را می‌شنویم با موسیقی خاص خودش با ترکیب ساز کنترباس و آکاردئون و گیتار .
زاز ( Zaz ) با نام اصلی ایزابل ژئوفروا ( Isabelle Geffroy ) خواننده و آهنگ‌ساز در سبک‌های جاز و سول و آکوستیک از سال 2001 فعالیت خودش را با خوانندگی در گروه بلوز fifty finger شروع کرد.
اولین آلبوم او به نام خودش ZAZ منتشر شد و مورد استقبال زیادی قرار گرفت ولی اوج استقبال عموم به موزیک و صدای زاز زمانی بود که همان سال تک آهنگ Je Veux را منتشر کرد . بعد از آلبوم اول، سال 2013 آلبوم Rectro Verso و نهایتاً سال 2014 آلبوم ” پاریس ” را روانه بازار کرد. هر سه آلبوم این خواننده در چارت آلبوم‌های فرانسه رتبه یک و دو را کسب کردند و همین‌طور در کشورهای دیگر اروپا در بین آلبوم‌های محبوب و مورد توجه قرار گرفتند. زاز به خاطر آلبوم اول خودش موفق به کسب جایزه EBBA شد. جایزه‌ای که در اروپا به هنرمندانی که با آلبوم اول خودشان موفق به جلب نظر مخاطبان در خارج از مرزهای کشورشان می‌شوند.
تیتر یکی از نشریات فرانسه به نام تلراما قبل از انتشار اولین آلبوم زاز در سال 2010 :

زاز صدایی روحانی‌ دارد و صدایش تابستان امسال بر ما وحی خواهد بود.

 

در ادامه بخوانید