باباعزیز – آرماند آمار و سالار عقیلی

سامان کرم پور
سامان کرم پور
بابا عزیز

فیلم باباعزیز به کارگردانی ” ناصر خمیر ” ساخته سال 1382 است که در ایران و تونس فیلم‌برداری شده و در اون بازیگرهایی مثل پرویز شاهین‌خو ، مریم حمید ، گلشیفته فراهانی و مرحوم حسین پناهی نقش‌آفرینی می‌کنند و موفق به کسب جایزه سیمرغ فجر هم شده.
بابا عزیز پیرمرد درویش و عارفی ست که در حرکت است و پیاده طی طریق می‌کند و به دلیل نابینایی‌اش همراه خودش نوه‌اش را به عنوان راهنما به سفری برای یک گردهمایی عرفانی که هر شش سال یک‌بار برگزار می‌شود ، می‌برد.
باباعزیز در طول سفر به سوالات ایشتار پاسخ می‌دهد و برایش داستان شاهزاده‌ای را نقل می‌کند که وقتی او کودک بوده و برای شرکت در همین گردهمایی همراه پدرش می‌رفته با او مواجه شده. شاهزاده‌ای که جاه و مقام خودش را رها کرده و در کنار برکه‌ای با حقیقتی که در آب می‌بیند روز و شب، عاشقانه صحبت می‌کند.
ایشتار در طول مسیر خسته می‌شود و در مواقعی به فکر بازگشت می‌افتد ولی در نهایت تا آخر این سفر باباعزیز را همراهی می‌کند.
ویدئوی حاضر ساخته آرماند آمار آهنگ‌ساز سرشناس هست که موسیقی متن این فیلم را ساخته و از بهترین‌ها و شناخته شده ترین آهنگسازهای معاصر موسیقی ملل در سطح دنیا محسوب می‌شود . خوانندگی این قطعه Poem Of The Atoms را سالار عقیلی به عهده داره. اخیراً از جدیدترین کارهای مشترک آرماند آمار و سالار عقیلی قطعه‌ای به نام Faces منتشر شده که در فیلم (Human (2015 یان آرتوس برتراند (yann arthus-bertrand) مورد استفاده قرار گرفته. هفته آینده مطلبی راجع به این فیلم ( Human) و موسیقی‌های متنش که ساختههمین هنرمند است، مطلبی در اورسی منتشر می‌کنیم.

رباعی از دیوان شمس مولوی که در شعر آهنگ متن فیلم باباعزیز استفاده شده
هر ذره که در هوا و در هامون‌ست نیکو نگرش که همچو ما مجنون‌ست
هر ذره اگر خوش است اگر محزون‌ست سرگشته خورشید خوش بی‌چون‌ست

 
آرماند آمار مجموعه موسیقی تاثیرگذاری برای مستند Human ساخته است. تعدادی از این آهنگ‌ها را در لینک زیر می‌توانید بشنوید.

[button color=”red” size=”small” link=”https://owrsi.com/%D8%B1%DB%8C%D8%AD%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%B4%D8%A7%D8%B9%D8%B1-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86/” icon=”” target=”true”]موسیقی فیلم Human[/button]

x منو ورود / ثبت‌نام