دوک الینگتون – قطعه اصفهان

سامان کرم پور

Duke Ellington – Esfehan

ادوارد کندی الینگتون (Edward Kennedy Ellington) ‏(۲۹ آوریل ۱۸۹۹ – ۲۴ مه ۱۹۷۴) معروف به دوک الینگتون یکی از پیانونوازان وآهنگسازان و رهبران ارکستر بزرگ تاریخ موسیقی جاز در آمریکا بود.

دوک الینگتون حدود دو هزار اثر، از جمله کمدی‌های موزیکال، موسیقی برای باله و فیلم‌های سینمایی، یک اپرا و ترانه‌های کوتاه بی‌شمار و آثار سازی فراوانی را خلق کرد. او مخصوصاً برای گروه بزرگ جاز خود، آثاری را می‌نوشت و پیوسته نوازندگانی را که سبک‌های موسیقایی مشخصی داشتند، به کار می‌گرفت. او کارش را در دهه ۳۰ آغاز کرد و در تمام دوران فعالیت خود، همراه با گروهش سفر می‌کرد و حدود شانزده میلیون کیلومتر را پیمود و بیش از بیست هزار برنامه در سراسر آمریکا و ۶۵ کشور دنیا اجرا کرد.

الینگتون در آخرین همکاری‌اش با Billy Strayhorn در مجموعه The Far East Suite توری را با پشتیبانی دپارتمان امورخارجه ایالتی امریکا با نگاهی به خاورمیانه و جنوب آسیا برنامه‌ریزی کرد. اصفهان یکی از کارهای پذیرفته شده این گروه بود که مورد استقبال بسیاری قرار گرفت. این قطعه در سال 1966 اجرا شد و تا به امروز بیش از ده‌ها گروه این اثر دوک را اجرا کرده‌اند.

در ادامه بخوانید