دوشنبه , ۱۸ آذر ۱۳۹۸
صفحه اصلی » آرتیست ها » پیرمرد و دریا – انیمیشن ساخته الکساندر پتروف

پیرمرد و دریا – انیمیشن ساخته الکساندر پتروف

پیرمرد و دریا قصه ایست از رنج کشیدن، تقلا کردن و زیستن انسان. هشتاد و چهار روز گذشته است و سانتیاگو صیدی نکرده. او در یک سفر ادیسه وار درمیابد که به دنبال یک ماهی ساده نیست و برای دریافت سهم خود از زندگی باید به دورترین نقاط دریا رفته و به خودش ثابت کند که با تمام ناتوانی جسمیش در اثر کهولت سن، همچنان فرصت تجربه ی زیستن را غنیمت میشمارد و در جمله ای، احترامی که برای زنده بودن قائل است را بیان میکند: “من تا زمان مرگم باهات میمونم.” سانتیاگو ماهیگیریست که ماهی را برادری میداند که مجبور به کشتن اوست. صیادیست که با صید خود ارتباطی فراتر از شکار و شکارچی دارد. پیرمرد با صبر و تلاش و استقامت، سهم خود را از زندگی به چنگ می آورد و آن را به کوسه ها و دریا باز پس میدهد. از دید همگان سهم او استخوان های ماهی صید شده بود نه بیشتر! اما مارلون جوان میداند که سهم سانتیاگو از زندگی، تجربه ی زیستن بوده است و در گفتارش پیرمرد را اینگونه مورد خطاب قرار میدهد: “خیلی چیزهاست که باید یاد بگیرم و تو باید یادم بدهی.” مارلون قصد ماجراجویی و صیادی دارد و در جواب نا امیدی سانتیاگو میگوید: “من خوش شانسی را با خودم می آورم.” شاید خوش شانسی برای مارلون حضور سانتیاگوست.

مردم میگویند آنچه ما در جستجوی آنیم یافتن معنایی برای زندگیست. به نظر من آنچه ما به دنبالش هستیم تجربه ی زنده بودن است.
“جوزف کمبل”

الکساندر پتروف (+) روشى جادویى براى انیمیت کردن به کار میبرد؛ او با فشردن رنگ روغن بر روى صفحه‌هاىِ شیشه‌اى و نقاشى با انگشتان دست و البته قلم‌مو در مواردى خاص، هنر خود را به رخ می‌کشد. کارى بس دشوار! در این روش براى ایجاد یک تصویر، در بازه زمانى یک تا دو دقیقه از فضاى مورد نظر، تا هزار بار عکاسی می‌شود.
آثار پتروف همگى داراى عمق و حجم بالایى از تصاویرِ به هم پیوسته هستند و هر تصویر جدید با اصلاح تصویرِ قبلى ایجاد می‌گردد. او براى ایجاد عمق، تصاویر مورد نظر را روى شیشه‌ها کشیده و آنها را روى هم قرار می‌دهد. استفاده از این تکنیک براى بسیارى از انیماتورها غیر قابل تصور است! انیمیشن پیرمرد و دریا اقتباسى است از اثر ارنست همینگوى با همین نام.

انیمیشن پری دریایی از همین انیماتور

 

یک نظر

  1. سلام و سپاس فراوان از اشتراک گذاریتون .. سایت عالیه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *