یکشنبه , ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
صفحه اصلی » فیلم کوتاه » انیمیشن پدر و دختر و تحلیل روانشناسانه آن

انیمیشن پدر و دختر و تحلیل روانشناسانه آن

Father and Daughter – Michaël Dudok de Wit

عشق و علاقه بین پدر و دختر و وابستگى عاطفى آنها به قدمت تاریخ و گویا اساطیرى است. این مهم نظر فروید و یونگ را به خود جلب کرد.
فروید عقده الکترا را مطرح کرد و یونگ آنیموس یا عنصر روان مردانه در وجود زن را معرفى کرد و بسط داد .

عقده الکترا : (مقابل عقده ادیپ در پسران)دختر در کودکى متوجه اختلاف جنسی خود با پدرش میشود ، خود را مانند مادر خویش میبیند و حتى مادر را مسئول نداشتن عضو جنسی مردانه در خود میداند و این امر موجب نگرانى و دلواپسى در او میشود، دختر مادر را رقیب خود مى پندارد و محبت خود را بیشتر معطوف پدر میکند و میل به داشتن عضو جنسی مردانه را به ناخودآگاه پس میزند !

آنیموس : (مقابل آنیما یا عنصر روان زنانه در پسران) عنصر مردانه یا عنصر نَرینه در زن ، که آنرا آنیموس می‌نامند از پدر فرد تاثیر می‌گیرد.عنصر مردانه به‌ ندرت به شکل تخیلات جنسی نمود پیدا می‌کند .افکار ناخودآگاه عنصر مردانه گاهی چنان حالت انفعالی به خود می‌گیرد که ممکن است به فلج شدن احساسات یا احساس ناامنی شدید و احساس پوچی منجر شود. عنصر مردانه به زن صلابت روحی می‌دهد، نوعی دلگرمی نادیدنی درونی برای جبران ظرافت ظاهرش.

آب : نماد ذهن ناخودآگاه است ، حجم کم آن ( برکه ، دریاچه) ناخودآگاه فردى و حجم زیاد آن (دریا) ناخودآگاه جمعى است .

پدر و دختر از ابرها (خیال) مى آیند ، گویى داستانى است که در روان دختر اتفاق مى افتد ! دختر با از دست دادن پدر دچار خلا در وجودِ خودآگاه و زندگى روزمره خود میشود و در این روزمرگى پا به فرسودگى و پیرى میگذارد ، در این سفرِ روانى هر چه بیشتر به دریاچه (ناخودآگاهِ فردى اش ) مینگرد به آگاهى بیشترى میرسد و سطح آب (ذهنِ ناخودآگاهِ ) او کمتر و در دسترس تر میشود ، با ورود به برکه و رفتن به لایه هاى دور دست آن با آنیموس یا عنصرِ روان مردانه خود که شبح پدرِ جداشده اوست ، روبرو میشود ! گویا آشتى با آنیموس براى دختران راهى است براى برطرف کردن عقده الکترا که فروید مطرح میکند .
ویکی پدیا Father and Daughter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *