یکشنبه , ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
صفحه اصلی » فیلم کوتاه » انیمیشن Laznia – نمادپردازی میرچا الیاده

انیمیشن Laznia – نمادپردازی میرچا الیاده

Laznia – Director: Tomek Ducki
از دید یونگ آب نماد “ناخودآگاه” انسان است. حجم‌ های زیاد آب مثل “دریا” نیز نماد “ناخودآگاه جمعی” می‌ باشد که همان دنیای عمیق و مرموز مشترک بین تمام انسان‌ ها ست.

میرچا الیاده، آب را زایش مدام آفرینش خوانده و در غسل نیز چنین احساسی نهفته است و به همین سبب آب هم نماد مرگ می‌ باشد و هم نماد زندگی دوباره و رستاخیز.

از ابتدا با تصویرى مات روبرو می‌ شویم گویی در رویا و خیال یا خاطراتِ تنها کاراکتر فیلم شریک هستیم و هر چه او به عمق آب نزدیک می‌ شود ما را به عمق روان خود می‌ برد. انیمیشن خاطرات یک قهرمان المپیک یا رقابتى‌ ست خیالى و البته انگیزشى ، که در ناخودآگاه فرد براى ادامه حیات در او رخ می‌ دهد.

قهرمان داستان ، گفتى که به ما درسِ خیالپردازى و شناور شدن در ناخودآگاه و روان را می‌ دهد و با وجود رفتن به سفرى به عمق خاطرات و رویاها همچنان اوست که فرمانده ذهن خود است و محو در رویا نیست و ادراکاتش از واقعیت قطع نمی‌ شود.

آدمى را فربهى هست از خیال
گر خیالاتش بود صاحب‌جمال
ور خیالاتش نماید ناخوشى
می‌گذارد همچو موم از آتشى
مولانا

میرچا الیاده ( Mircea Eliade ) از اسطوره‌ شناسان و دین‌ پژوهان نامدار است که در ١٩٠٧ در بخارست به دنیا آمد . او برای تحصیل فلسفه به هند سفر کرد و در آنجا با زبان سانسکریت نیز آشنا شد و بعد از آن به رومانی برگشت و در سال ۱۹۳۰ تز دکترای خود را با عنوان ” تاریخ تطبیقی فنون یوگا گذراند. بعد از جنگ جهانی دوم برای تدریس در دانشگاه سوربن به فرانسه سفر کرد. او در سال ۱۹۵۲ میلادی مجموعه گفتگوهای خود با کارل یونگ منتشر کرد. الیاده در سال ۱۹۸۶ درگذشت. میرچا الیاده در زمینه تفسیر پدیده های دینی روش جدیدی را ارائه کرده بود و اعتقاد داشت که نمادپردازی دینی بهترین و خلاقانه ترین راه در توصیف وجودی انسان در کیهان می باشد.
ویکی پدیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *