جمعه , ۴ مهر ۱۳۹۹
صفحه اصلی » بلاگ » یادداشتی بر موسیقی متن لالالند

یادداشتی بر موسیقی متن لالالند

یادداشتی بر موسیقی متن لالالند – شقایق رئوفی

شهر ستاره‌ها یک قطعه از آلبوم موسیقی متن لالالند است که با ریتمی موزون و متنى که سوار بر ریتم است روایتگر دیالوگى است بین کاراکترهاى اصلی فیلم و شهرى که در آن روزگار می‌گذرانند. این دیالوگ با خواسته‌ى اصلى خواننده ( رایان گاسلینگ) شروع میشود که از شهر ستاره‌ها می‌خواهد ستاره‌هاى امید را در زندگی‌اش روشن کند تا فروغ‌اش عشق ، احساس و نگاهى باشد که آسمان زندگى او را نورانى کند . نورى که انگیزه‌اى براى تپش قلب و حس ماندگارعشق می‌سازد و درى باشد به رویاهایی که در این تاریکى، دیدن آنها مشکل است.

متن آهنگ شهر ستاره‌ها خواهشی است بر استمداد رویا و تحقق پایدار آرزویی که در قلب شخصیت‌های فیلم نفوذ می‌کند و به دل مخاطب می‌نشیند، آنجا که تمامِ خواسته‌ى ما لذتِ رسیدن به آرزویی است که زمین (شهر ستاره‌ها) و زمان (روزگار فیلم) دست به دست هم نمى‌دهند تا به آن برسیم. این شعر خودآگاه یا ناخودآگاه توصیفی است بر بساط عاشقیت در توأمان آرزو و رویایی که در شلوغى شهر ستاره‌ها گم میشود. اگر رمانتیک هم نباشی میتوانى دمى با این آهنگ همذات‌‌پندارى کنى: ریتم و قواعد معمول زندگیت را پاز کنى، قدم زدن‌ات تبدیل به رقص شود و با این آهنگ لحظه‌ات را بسازى. جسارت فیلم موزیکال در ایده‌ى تقابل منطق با احساسات، در این آهنگ کمک بزرگى به بیان احساسات مى‌کند؛ احساساتى فروکش کرده پشت معنى تحت اللفظی زندگى .

شعر، ملموس و همسو با مضمون اصلی فیلم نوشته شده و به شنونده این فرصت را مى‌دهد که حین لذت از آهنگ در ستایش وفادارى به آرزوهایش، با وجود رنج هایی که براى رسیدن به آرزویی هر چند نقش برآب مى کشد، براى حس پیروزى نهایی و لذت رسیدن، قدرى تأمل کند. ریتم جذاب ، راحتى بیان خواننده (بازیگران) زمینه‌اى مناسب براى توصیف کاراکترها ایجاد کرده. جاستین هارویتز آهنگساز این قطعه بسیار هوشمندانه ابتدا تم اصلی آهنگ را ساخته و بعد تمى متناسب با هر کاراکتر تنظیم کرده و فصل جدایی براى هر قطعه‌اى که بازیگر می‌خواند تا هرکدام با زاویه خود به بیان داستان عشق بپردازند.در مرحله بعد این تم‌ها تبدیل به آهنگ شده و قطعه نهایی ، زمینه‌ای براى توصیف فصل های متفاوت رابطه از زبان کاراکترهاست. براساس ملودى ساخته شده، ترانه‌اى توسط بنج پاسک و جاستین پاول سروده میشود که نتیجه‌اش اتفاق جالب شهرستاره هاست. در آهنگ‌سازى هارویتز تمرکز بر ملودى و آهنگ موج می‌زند، هماهنگى بین مینوروماژور آهنگ با ریتم فراز و فرود شعر، توازنى خلاقانه ایجاد کرده و محصولش قطعه‌اى است که جایزه بهترین آهنگ اسکار را از آن خود مى‌کند و نتیجه‌ى وسواس هارویتز است در تنظیم قطعاتى که از قلب قصه‌ى لالالند متبلور شد. قطعه ى Audition  محبوب‌ترین قطعه هارویتز است که توسط اما استون خوانده شده و به نوعى زمزمه‌خوانى آهنگ شهر ستاره‌هاست . هارویتز دنبال ساخت آهنگى بود که وقتى بیننده از سالن نمایش بیرون مى‌آید آن را به خاطر داشته باشد و اتفاقا به هدفش مى‌رسد و با پایان فیلم و خروج از سالن آهنگ تمام نمى‌شود و زمزمه‌اش به دل و ذهن مى‌چسبد.

یک نظر

  1. مقاله تحلیلی خیلی جالبی بود. متشکرم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *