یکشنبه , ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
صفحه اصلی » فیلم کوتاه » فیلم کوتاه مردی که سر نداشت

فیلم کوتاه مردی که سر نداشت

The Man Without a Head (2003) – ۱۷ mins

Director : Juan Diego Solanas
فلپس در فیلم مردی که سر نداشت مردی منزوی است در شهری صنعتی حاشیه دریا که در این روز خاص بر خلاف فضای فیلم و شخصیتش درونی اش بسیار شادمان است. او برای یک مراسم آماده می‌شود . مراسمی که برای شرکت در آن زنی که عاشقش هست نیز او را همراهی می‌کند. اما فلپس مشکلی دارد یا شاید از چشم او ایراد به نظر برسد. او سر ندارد و همین باعث می‌شود تا برای خرید یک سر که رضایت زوجش را جلب کند به بیرون از خانه می‌رود.

این فیلم هفده دقیقه‌ای سال ۲۰۰۳ نامزد نخل طلای کن به عنوان بهترین فیلم کوتاه شد و جایزه ی داوران بهترین فیلم کوتاه جشنواره کن را از آن خود کرد .

دیدگاه دوست خوبمان اکبر ساکی پیرامون این فیلم :

پرسونا ( نقاب )
ارائه شده توسط روان‌شناس سوئیسی کارل گوستاو یونگ عبارت است از آن چهره‌ی اجتماعی که فرد به دنیای بیرون ارائه می‌کند. به گفته یونگ: «نوعی ماسک دست‌ ساز٬ که فرد برای ایجاد نهایت تاثیرگذاری بر دیگران٬ و همین‌طور برای پنهان کردن ماهیت حقیقی خویش٬ از خود ابداع می‌کند».
شخصى که سر نداشت با تلاش براى بدست آوردن یک پرسونای جذاب و البته دروغین با تلاش و مکاشفه اى درونى، درنهایت با “خود ( EGO ) ” واقعىِ خود روبرو شد و مهمترین نکته پذیرش این حقیقت بود
بپذیریم که انسانى با نکاتِ منفى جذاب تر از انسانی خوب ولی دروغین است

کارگردان این فیلم خوان دیه‌گو سولاناس آرژانتینی متولد سال ۱۹۶۶ است که علاوه بر کارگردانی دارای سابقه تهیه کنندگی و فیلم نامه نویسی و فیلم برداری در سینما نیز هست. پدر این کارگردان ( سناتور فرناندو سولاناس ) نیز از جمله فیلم‌سازهای مطرح آرژانتین بوده است .

فیلم های این کارگردان :

 • The Man Without a Head ۲۰۰۳
 • Nordeste ۲۰۰۵
 • Jack Waltzer: On the Craft of Acting ۲۰۱۱
 • Upside Down ۲۰۱۲

 

فیلم Nordeste که یک درام – تریلر آرژانتینی – فرانسوی است موفق به حضور در بخش خارج از مسابقه جشنواره کن شد . آخرین ساخته خوان سولاناس فیلم Upside Down محصول مشترکی است از فرانسه و کانادا که در آن  Jim Sturges و  Kirsten Dunst نقش آفرینی می‌کنند .

 

۲ نظر

 1. ” پرسونا ( نقاب ) ”
  ارائه شده توسط روان‌شناس سوئیسی کارل گوستاو یونگ عبارت است از آن چهره‌ی اجتماعی که فرد به دنیای بیرون ارائه می‌کند. به گفته یونگ: «نوعی ماسک دست‌ ساز٬ که فرد برای ایجاد نهایت تاثیرگذاری بر دیگران٬ و همین‌طور برای پنهان کردن ماهیت حقیقی خود٬ از خود ابداع می‌کند».
  شخصى که سر نداشت با تلاش براى بدست آوردن یک پرسوناىِ جذاب و البته دروغین با تلاش و مکاشفه اى درونى، درنهایت با “خود(EGO) ” واقعىِ خود روبرو شد و مهمترین نکته پذیرشِ این حقیقت بود
  بپذیریم که انسانى با نکاتِ منفى جذاب تر از انسانی خوب ولی دروغین است ✍????

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *