پنج شنبه , ۲۸ شهریور ۱۳۹۸
صفحه اصلی » بلاگ » فستیوال آینه ‌دار – پرسه در نغمه‌های ایران

فستیوال آینه ‌دار – پرسه در نغمه‌های ایران

آینه‌دار در سال ۱۳۹۲ با تمرکز بر اجرا، ضبط و ثبت موسیقیِ اقوام ایران آغاز به کار کرد. فستیوال آینه دار طی سال‌های گذشته سراغ موسیقی نواحی در جنوب و غرب و شرق رفته است.  پنجمین دورۀ فستیوال آینه ‌دار با محوریت موسیقی دامنۀ شمالی البرز از نهم تا سیزدهم آذر ماه در تالار رودکى و تالار وحدت برگزار می‌شود.

امسال آینه‌داری فستیوال در دستان زنان و مردانی‌ست که روزگاری جام مارلیک را ساختند. تمدن املش را پرداختند. مردان و زنانی که قلعۀ رودخان را بنا کردند. مردمانی که دیوار‌های گرگان را بنا نهادند. مردمانی که گالشی کردند و کِرد و گودار شدند و تداوم حیات زمین و گیاه و حیوان را در مهار خود درآوردند و بر برکت این هرسه افزودند. مردانی که قایق ساختند و دل به دریا زدند و ماهی در سفره‌ها انداختند. زنانی که فرزند بر پشت خود بسته، نشا کاشتند و برنج برداشتند. انسان‌هایی که برای تمام مراحل زندگی آیین‌ها و موسیقی‌های مخصوص ساخته و پرداختند و شادی و هلهله و کله‌ونگ و چکه‌سما کردند. مردمانی که در کنار رودخانه‌های سرازیر به دریای خزر، زیر سایه ی دماوند، زندگی می‌کنند.

موسیقی گیلان شاید نسبت به برخی نواهای بومی مهجور نمانده اما تنها بخش کوچکی از آن به گوش و دل مخاطبان موسیقی کشور رسیده است. امسال در فستیوال آینه‌دار زوایای غریبی از اصوات رنگانگ این بوم را دوره مى‌کنیم.

مازندران، یکی از با اهمیت‌ترین مناطق فرهنگی و موسیقایی کشور ایران به شمار می‌رود. موسیقی در این ناحیه به شکل آشکار و گسترده‌ای با شادی و سنت‌های تشکیل خانواده در پیوندی ناگسستنی‌ست. امروزه از کارکرد‌های سنتی روستایی موسیقی بسیار کاسته شده و برخی از گونه‌های موسیقی فاقد نقش و کاربرد شده اند. اما در پی تلاش هنرمندان و پژوهشگران مازندرانی بخش‌های توجه برانگیزی از فرهنگ و هنر موسیقایی این مناطق ثبت و شاید احیا شده‌اند.

آیین گشایشِ فستیوال موسیقی نواحی و آیینی آینه‌دار روز جمعه نهم آذر ماه برگزار می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند بلیت‌های این رویداد (از دهم تا دوازدهم آذر) را از سایت تیوال  تهیه کنند. همچنین بلیت اجراهای آیین پایانی در تاریخ سیزدهم آذر، رایگان است.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *