جمعه , ۹ آبان ۱۳۹۹
صفحه اصلی » بلاگ » فروشنده اصغر فرهادی

فروشنده اصغر فرهادی

فیلم فروشنده اصغر فرهادی ، داستان زوجی از طبقه متوسط را روایت می‌کند که زندگی آرامی را سپری می‌نمایند تا زمانی که یک اتفاق روند زندگی‌ آنها را دگرگون می‌کند. عماد با بازی شهاب حسینی معلم مقطع دبیرستان است که رابطه‌ی دوستانه‌ای با دانش‌آموزان خود برقرار می‌کند و در کنار تدریس، به همراه همسرش رعنا ( ترانه علی‌دوستی) در تئاتری به نام “مرگ فروشنده”( مطرح‌ترین نمایشنامه آرتور میلر) بازی می‌کند.

نقدی بر نمایشنامه مرگ فروشنده

سکانس اول فیلم فروشنده، به صحنه‌ای اختصاص دارد که اهالی ساختمان به دلیل نشست و تخریب، در حال فرار از آن می‌باشند. رعنا و عماد به اجبار به خانه‌ای نقل مکان می‌کنند که صاحب آن بابک دوست آنهاست و پیش از این، زن و کودکی در آن زندگی می‌کرده‌اند.
آغاز بحران زمانی‌ست که رعنا با شنیدن صدای زنگِ در، از حمام خارج می‌شود و به هوای آمدن عماد بدون سوال در را باز می‌کند و به حمام برمی‌گردد.

حال و هوای فروشنده، تا حد زیادی با چیزی که در جدایی نادر از سیمین و گذشته می‌بینیم تفاوت دارد و در مقایسه با جدایی و درباره الی، به تاثیرگذاری آن افزوده شده ولی از حالت معمایی بودن فیلم‌نامه کاسته شده است . فیلم فروشنده اصغر فرهادی برای من یادآور “چهارشنبه‌سوری” ساخته سال ۸۴ این کارگردان است. تعامل انسان‌ها و از هم دیگر تاثیر گرفتن و معضلاتی که به وفور در سطح جامعه دیده می‌شود. شاید یکی از نقاط تمرکز فروشنده بر روی وجود سنت‌گرایی در جامعه‌ی ایران باشد. که حتا عماد و رعنا به عنوان نماینده‌ای از قشر روشن‌فکر، متأثر از این موضوع تصمیم‌گیری و رفتار می‌کنند و شخصیت آرام و منطقی عماد در خلال اتفاقات، دستخوش تغییر می‌شود و در نهایت منجر به اعمال خشونت و انتقام می‌گردد. خشونتی که در بطن جامعه ما وجود دارد و گویی راه گریزی از آن نیست.

 

فروشنده اصغر فرهادی ، ساخته ۱۳۹۴ هفتمین فیلم بلند او محسوب می‌شود. فروشنده در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ موفق به کسب جایزه بهترین فیلم‌نامه شد و شهاب حسینی نیز به خاطر بازی در همین فیلم جایزه کن را از آن خود کرد.

صفحه مربوط به IMDB فیلم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *