جمعه , ۹ آبان ۱۳۹۹
صفحه اصلی » تئاتر و سینما » سیمای زنی در دوردست همراه با موسیقی متن

سیمای زنی در دوردست همراه با موسیقی متن

سیمای زنی در دوردست اولین ساخته علی مصفا ست که در آن همایون ارشادی با لیلا حاتمی به صورت اتفاقی یا به کمک چرخه کارمیک وارد رابطه‌ای پیچیده می‌شود. فارغ از ویژگی‌های این فیلمِ خاص، موسیقی متن سیمای زنی در دوردست جزء آثار تکرارنشدنی سینمای ایران محسوب می‌شود و فضای وهم‌آلود فیلم را به خوبی القا می‌کند. پیمان یزدانیان در ساخت کل قطعات موسیقی، تنها از سازهای سینتی‌سایزر و طبلا استفاده کرده و با استفاده از موتیف‌های تکرارشونده مخاطب را در این فضای سورئال نگه می‌دارد. یزدانیان در مانیفست آلبوم گذر که مجموعه‌ای متشکل از موسیقی متنِ چهار فیلم است، حس خود را به آثارش اینگونه تشریح می‌کند.
«هر فیلم یک زندگی است و نوشتن موسیقی برای فیلم چیزی ورای یک تجربه کاری… که باری دیگر زیستن است، با اندیشه‌ای دیگر و سرنوشتی متفاوت. هر بار فرصتی تازه برای گذر از تجربه‌ای جدید و از زندگی به زندگی بعدی…»

آلبوم گذر سال ۱۳۸۵ توسط نشر هرمس منتشر شد که موسیقی متن چهار فیلم زیر را در بر می گیرد:

 

گاهی به آسمان نگاه کن (۱۳۸۲، کارگردان: کمال تبریزی)

داستان در مورد مفقود الاثرانی است که تا زمانی که جسدهایشان پیدا نشود در بین ما حضور دارند. گاهی به آسمان نگاه کن هشتمین فیلم بلند کمال تبریزی است.

چهارشنبه سوری (۱۳۸۴، کارگردان: اصغر فرهادی)

آخرین سه‌شنبه سال است و شهر در حال و هوای شب عید، شلوغ و پر سر و صدا است. «روحی» برای کار به خانه خانواده‌ای از طبقه متوسط جامعه رفته و در طول روز با زندگی این خانواده از نزدیک آشنا شده و درگیر ماجراهای آنها می‌شود.

سیمای زنی در دوردست ( ۱۳۸۳، کارگردان: علی مصفا)

مهندسی میان‌سال، شبی که قرار است به فرودگاه و به دیدار پسر دور از وطن‌اش برود با پیغامی روی دستگاه تلفن خود برخورد می‌کند که صدای دختری است که قصد خودکشی دارد. شبی طولانی شروع می‌شود و او با دختری بازیگر که ادعا می‌کند دوست دختر پیغام‌گذار است آشنا می‌شود و …

پرنده باز کوچک (۱۳۸۱، کارگردان: رهبر قنبری)

بهروز نوجوان یازده ساله‌ای است که می‌تواند صدای پرندگان را تقلید کند. به دلیل گرفتاری پدرش، ناگزیر اجیر یک شکارچی پرنده شده که با استفاده از صدای او در زیر قفسی بزرگ، پرندگان ارزان قیمتی را به مردم می‌فروشد. یکی از این پرندگان به مادر و دختربچه مسافری که از کشور آذربایجان به این سوی مرز آمده‌اند فروخته می‌شود. دخترک دلبسته صدایی است که در بازار شنیده است اما پرنده خریداری شده نمی‌خواند. بهروز در صد برمی‌آید تا برای دختر کاری را صورت دهد.

دانلود آلبوم گذر – پیمان یزدانیان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *