شنبه , ۲۷ مهر ۱۳۹۸
صفحه اصلی » بلاگ » میدان آزادی، فینچز و کج کول

میدان آزادی، فینچز و کج کول

راک ایرانی ، تا به اینجا مسیر بسیار دراماتیکی را طی کرده. حدود پنج دهه از فعالیت گربه‌های ایرانی با هزار و یک مشکل جورواجور و بعضاً عجیب غریب، می‌گذرد. درست است که موج پنجم راکرهای ایرانی (نسل جدید) نسبت به قدیمی‌ها از امکانات بیشتری بهره‌مندند و شرایط مساعدتری برای برگزاری اجرای زنده دارند، اما این نسل متقابلاً به موسیقی نگاه حرفه‌ای و جدی‌تری دارد و با اعتماد به نفس و خودباوری بالایی کارش را دنبال می‌کند. شاید این حرف بچه‌های گروه «فینچز» عزم راسخ همه راکرهای ایرانی را به خوبی نشان دهد:
«… ما به ساز زدن ادامه می‌دیم حتا اگه همه سیم‌ها رو از جاشون در بیارن».
«دالون موسیقی» به همت «خانه نمایش دا» و در راستای مرور موسیقی امروز ایران، برگزار می‌شود. تا به الان هنرمندان و گروه‌های مختلفی از صحنه موسیقی آلترناتیو ایران با سبک‌های متفاوت، در محیط گرم و دنج یک سردابه قدیمی (تماشاخانه دا)، کارهای خودشان را ارائه کرده‌اند. این شنبه، آخرین «دالون موسیقی» در سال ۹۵، سه نماینده از نسل جدید راکرهای ایرانی را میزبانی می‌کند. گروه «میدان آزادی»، گروه «فینچژ» و گروه تازه تاسیسِ «کج‌کول».

گروه «میدان آزادی» که به قول دوستی برخلاف اسمشون به جای اینکه یه جا باشن همه جا حضور دارن! گروه n + 4 نفره‌ای که با سخت‌کوشی، پیگیری و ممارست زیادشون تونستن اجراهای قابل توجهی رو برگزار کنن. سبک کاریشون هم برخلاف اسمشون یک جای مشخص نیست و تا الان فضاهای متفاوتی رو تجربه کردن.

اینستاگرام گروه میدان آزادی

«اجازه می‌دیم که موزیک [به جای ما] حرف بزنه چون موزیک همه گفتنی‌ها رو می‌گه» این به نوعی مانیفست گروه «فینچز» به حساب میاد که از سال ۹۴ تشکیل شدن. مثل خیلی از بندهای راک دیگه کارشون رو با کاور شروع کردن و حالا به سمت ساخت کارهای اورجینال خودشون رفتن. گرایش اونا بیشتر به سمت آلترناتیو و پست‌پانکه و فراموش نمی‌کنن که که خلاقیت‌های فردی، نباید هویت جمعی یه بند راک رو مخدوش کنه…

اینستاگرام گروه فینچز

«کج‌کول» هم گروه تر و تازه‌ای هست که امسال شروع به فعالیت کرده و فعلاً کارشون رو با کاورهای متفاوت از نسخه‌های اصلی پی می‌گیرن. از بی‌بی‌کینگ تا ماکان اشکواری. «… تمام این‌ها زمانی اهمیت پیدا می‌کنه که شما با گوش کردن به موزیک کج کول احساس زندگی کنید»

اینستاگرام گروه کج کول

در کانال تلگرام اورسی با هم بخشی از اجرای زنده «فینچز» را می‌بینیم و آهنگ تهران ۹۴ از «میدان آزادی» و نسخه کج‌کول از آهنگ Stranger things have happened i know گروه Foo Fighterss را می‌شنویم…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *