دوشنبه , ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
صفحه اصلی » دسته‌بندی نشده » ذهن ناهشیار در فیلم کوتاه B ETWE EN

ذهن ناهشیار در فیلم کوتاه B ETWE EN

فیلم کوتاهِ Between به کارگردانى Tim Bollinger اثرى است ؛ یگانه ، چشمگیر و منسجم ، از لحاظ فرم که این همه را مدیون انتخاب میزانسن هاى خارج از انتظار خود و تصویربردارىِ Daniel Meini میباشد .
صحنه ابتدایى فیلم نامتداول است و این شروع نامتعارف تا پایان ادامه مى یابد و به بیننده القا میکند که قصد قصه گویى ندارد ! و مخاطب را همراه با دوربین ، از مکانى به مکانى و از دنیایى به دنیایى دیگر منتقل میکند گویا بیننده اثر را وارد دنیاىِ زیرین یا ذهن ناهشیار کرده است و او را در یک بازه زمانى محبوس کرده است! Between نمایشى است از ؛ امیالِ ناهشیارى که سعى در ورود به ذهن هشیار را دارند !
جلوه هاى بصرى Between ارزش چند بار دیده شدن به این اثر را داده است و با تکنیکِ حرکت ، توقف و دوباره حرکت ؛ به صورت عمودى و افقى ، و تغییر مکان هاى سریع! بیننده خود را در دنیایى احساس میکند که به هم پیوسته و عین حال متکثر است ، دنیایى که آرام و همزمان پر از اضطراب است .

پ.ن: از نظر فروید ذهن ناهشیار در دسترس ذهن هشیار قرار ندارد ولى در تعریفى کلى که او ارائه داد ، آن را دربرگیرنده سایق ها ، امیال و غرایز معرفى کرد که البته خارج از آگاهى افراد ، و معمولا رفتار کلىِ ما از این سایق ها برانگیخته میشود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *