پنج شنبه , ۲۸ شهریور ۱۳۹۸
صفحه اصلی » بلاگ » جهانی در حرکت – علیرضا میراسدلله

جهانی در حرکت – علیرضا میراسدلله

جهانی در حرکت – علیرضا میراسدلله

آدم‌ها در کودکی معمولا اشیای اطرافشان را بی‌جان تصور نمی‌کنند.خیلی‌هاشون مثل من، فکر می‌کنند علت ثابت بودن اشیا اینه که ما نگاهشون می‌کنیم . ولی وقتی رومون رو از روشون برمی‌داریم اونا با خیال راحت شروع به حرکت می‌کنند.فقط بعضی از آدما این تصورات را با خودشون به سنین بالاتر می‌برند. ولی حسرت جان بخشیدن در همه آدم‌ها هست. همه آدم‌هایی که رویاهای کودکیشون رو به صنعتی بزرگ تبدیل کرده‌اند. صنعتی که بعدها بهش انیمیشن یا پویانمایی گفته شد. این فیلم داستان حسرت این آدم‌هاست.

وقتی از انیمیشن صحبت می‌شود منظور چیست؟ تصاویر و اشیایی که حرکت می‌کنند یا بازی‌های کامپیوتری؟ عده‌ای قدمت انیمیشن را صد سال می‌دانند و عده‌ای دیگر چیزی حدود پنج هزار سال. اما شاید بتوان گفت انسان هزاران سال فکر کرد تا صد سال اخیر  به چیزی که اکنون آن را به عنوان انیمیشن میشناسیم دست پیدا کند.
فیلم حاضر، به تاریخ انیمیشن و فراز و فرودهای آن می‌پردازد. از اولین ثبت حرکت موجودی زنده بر روی یک جام، مربوط به پنج هزار و دویست سال پیش در شهر سوخته ایران تا حرکت اسب‌ها توسط امیل رنو در سال ۱۸۸۷ و بررسی انیمیشن طی دهه های گذشته در جهان و ایران.

در مورد میراسدلله بیشتر بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *