یکشنبه , ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
صفحه اصلی » فیلم کوتاه » تاناتوس ساخته رهام یگانه

تاناتوس ساخته رهام یگانه

تاناتوس : در اسطوره هاى یونان الهه مرگ است .

اروس : به معنی عشق جنسی، در اسطوره‌های یونان خدای عشق بود.

فیلم،انیمیشن کوتاهى در ١٠٠ ثانیه که اضطراب و دلهره بشر را در قالب اکسپرسیونیسم یا هیجان نمایى ، با به تصویر کشیدن جنگ و اعدام و انفجار و … نمایش میدهد . گویى تیزرى است بر جنگهاى تاریخ بشریت.

نقدى که بر تاناتوس وارد میشود استفاده از تصاویر مجسمه آزادى ، هیتلر ، لنین به صورت کلیشه وار است ، که اگر بیننده تاملى در نام فیلم نکند با توجه به استفاد زیاد از رنگ قرمز و کنتراست زیاد با رنگ سیاه ، گفتى مقصر تمام جنگهاى تاریخ بشر را فاشیسم ، نازیسم ، مارکسیسم و کمونیسم میداند.

گویا رهام یگانه (کارگردان اثر) در نمایى از فیلم امضاء خود را میزند ؛ سلاحى از بالا ( تاناتوس )، سرها ، مغزها یا به طور کلى انسانها را تحت تاثیر خود قرار میدهد و از آنها ماشین هایى جنگى علیه خود میسازد !

در نمایى دیگر اشاره به اروس میشود ؛ کروموزوم و تخمدان و در نهایت صداىِ تپش قلب ! گویا ما در تقابلی بین اروس و تاناتوس گیر افتاده ایم !

آیا اسطوره ها بر زندگى ما تاثیر میگذارند و ما باید نگران تاثیرات منفى آنها نیز باشیم ؟

پ.ن: هر فرهنگ و تمدن اساطیر مربوط به منطقه و جغرافیاى خاص خود را دارد ؛ اساطیر ایرانى ، آزتکى ، روسى ، سلتى اسکاندیناوى ، رومى ، مصرى ، چینى ، هندى ، یونانى و … اسطوره شناسى به خودىِ خود بحثى است گسترده و مفصل .

پیش از این فیلم خودکشی متمدنانه ساخته رهام یگانه ، در اورسی منتشر شده بود که از لینک زیر در دسترس می باشد. این فیلم در نوع خود شاهکارى محسوب می شود که در ٣ دقیقه ما را با ٢ نوع فلسفه متفاوت از زندگى و مرگ انسان ها مواجه می کند .

خودکشی متمدنانه

۳ نظر

 1. تقابل اروس و تاناتوس و در واقع غریزه مرگ و زندگی جز آخرین نظریه های فروید هست که توی کتاب تمدن و ملالتهای آن بهش می پردازه… منظور از اسطوره ها که توی خط آخر اومده تاناتوس و اروس هستش یا لنین و هیتلر؟ اگر لنین و هیتلر و مارکسیسم و فاشیست، که خب اونا اسطوره نیستن…. یا اروس و تاناتوس و اینا که سوالم اینه چطور میتونن تاثیر بذان حالا چه مثبت چه منفی.
  نظرم اینه که خود اسطوره ها نه ولی اون آثار میتونن توی زندگی ما تثیر داشته باشن، مثلا نارسیس نمی تونه توی زندگی من تاثیر داشته باشه ولی نارسیسم میتونه…

 2. بسی جای تامل دارد. آیا تمام جنگ های بشر از فاشیسم ، نارسیسم، کمونیسم و مارکسیسم هست؟؟
  عمر تمامی این مکاتب نهایتا صد و پنجاه سال است و از قدرت رسیدن اون ها حتی صد سال هم نمی گذرد. ۱۹۱۷ انقلاب اکتبر روسیه، ۱۹۲۲ کودتای حزب فاشیسم ایتالیا، ۱۹۳۳ انتخاب هیتلر به عنوان نخست وزیر که در حال حاضر هیچ کدام بر مسند قدرت نیستند!!!
  البته اگر مولف اثر به مغالطه ، سعی در بی زمان و بی مکانی نکند، که تاریخ و سیسات زمانی و مکانی، جغرافیایی هستند . همچنین در گورستان کلمات استحاله شده این واژگان، از فاشیسم و نازیسم و کمونیسم به عنوان فحش و انگ سیاسی استفاده نکرده باشد که خود آدرس سر راست هیتلر و لنین را میدهد که خود نشانی بر نقض ادعای فحاشی است!!!!!
  گویی همه تاریخ بازی بیش نبوده اسکندر،چنگیز،تیمور،ناپلئون از سر شوخی به جنگ بازی مشغول بوده اند و اصلا به معنای واقعی جنگی رخ نداده و تاریخ نویسان فاشیست و مارکسیسم از سر دشمنی و کینه به ذات مقدس آزادی این خزبعلات را سر هم بندی کرده اند وگرنه که جنگ زدوخورد، همه شان بازی کودکانه ای بیش نبوده.
  بیشتر از هر چیزی این اثر شبیه پروپاگاندای ستاد جنگ روانی ناتو هست، ازون دست کارهایی که میتونی باهاش یه چندتا جشنواره تو حوزه کشورهای عضو ناتو جایزه ببری.

 3. ایسم ها و ادیان و طرفداران افراطیشان توام با منفعت خواهی و جاه طلبی بی مرز بشر عامل اصلی جنگ های بی انتهاست . باشد که جز انسانیت نامی بر زمین نماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *