یکشنبه , ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
صفحه اصلی » فیلم کوتاه » انیمیشن کوتاه دست (Ruka)

انیمیشن کوتاه دست (Ruka)

انیمیشن کوتاه دست آخرین و بهترین ساخته عروسک ساز و انیماتور و تصویرگرِ چکسلواکی تبار، Jiri Trnka است. آکادمی فیلم آمریکا این استاپ موشن را پنجمین فیلم انیمیشن تاریخ قلمداد کرده است و به دلیل فعالیت های ارزنده ای که این فیلم ساز در زمینه ساخت فیلم های انیمیشن انجام داده، به او لقب والت دیسنی اروپای شرقی را داده اند. این کارگردان سال ۱۹۶۹ در پراگ به خاطر حمله قلبی در گذشت و مراسم خاک سپاری اش به رویدادی مردمی تبدیل شد.

Ruka ( The Hand-18 mins ) – ۱۹۶۵

Director : Jiří Trnka

در ادبیات اروپای شرقی Ruka سرودی روحانی در رسای طغیان برای آزادی است.

در انیمیشن کوتاه دست هرلکَن هنرمندی مجسمه ساز است که برای گل هایش گلدان می سازد. دستی دستکش پوش از دنیای غیب سر می رسد و آرامش این هنرمند را مختل می کند و از او می خواهد که به جای ساختن گلدان برای او مجسمه ی دست بسازد. هرچه هرلکن از ساختن مجسمه مطابق میل او سرباز می زند، دست سعی می کند از طرق مختلف او را قانع به ساختن این مجسمه کند. دست در نهایت با حقه و فریب موفق به حبس ذهن هنرمند می شود و او را در قفسی وادار به ساخت مجسمه ای بزرگ می کند.هرلکن بعد از ساخت مجسمه از زندان می گریزد و به خانه خود باز می گردد و هنگام تلاش برای حفظ ایده و ذهن خودش جان می دهد. دست در نهایت مراسمی برای هرلکن برگزار می کند و او را جزئی از سیستم جلوه می دهد. خیلی جای تعجب نیست که این فیلم نمادین در آن زمان و با وجود قدرت حکومت کمونیستی چکسلواکی با محدودیت مواجه گردد و اجازه پخش پیدا نکند.

در حاشیه فیلم کوتاه دست خواندن این متن از اکبر ساکی مفید خواهد بود.

من معتقدم یه چیزى از اون بالا مراقب ماست ، ولى متاسفانه باید بگم اون دولته “وودو آلن” این انیمیشن کوتاه مارو یاد ٢ کتاب و یک شاهکار سینیمایى میاندازد ١ – کا.گ.ب دولتى در دولت نویسنده :”” یوگنییا آلباتس مولف با استناد به مدارک منتشر نشده کا.گ.ب کوشیده است نشان دهد به‌رغم فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، کا.گ.ب قدرت خود را از دست نداده، همچنان به فعالیت خود در دست دارازى به حریم خصوصى و دخالت در حال و آینده افراد ادامه میدهد !!! ٢- ١٩٨۴ نویسنده: جورج ارول این کتاب بیانیهٔ سیاسی شاخصی در رد نظام‌های تمامیت‌خواه(توتالیتر) و نیز کمونیسم شمرده می‌شود. ۱۹۸۴ کتابی پادآرمانشهری به شمار می‌آید. کتاب به نام «نوزده هشتادوچهار» هم شناخته می‌شود. ٣ – زندگى دیگران the live of others کارگردان : فلوریان هنگل فون دونر سمارک برنده جایزه اسکار فیلم خارجى زبان ٢٠٠۶ اینبار در آلمان نازی …

 

یک نظر

  1. پینگ دوباره دستکش پوش  – چیچیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *