پنج شنبه , ۲۸ شهریور ۱۳۹۸
صفحه اصلی » فیلم کوتاه » انیمیشن Happiness نقدى‌ بر نظام‌های سرمایه‌دارى

انیمیشن Happiness نقدى‌ بر نظام‌های سرمایه‌دارى

انیمیشن Happiness به کارگردانی Steve Cutts نقدى‌ست بر نظام‌های سرمایه‌دارىِ بیمارگونه که افراد جامعه را با عرضه و فروش کالا بیش از نیاز آنها، تحت کنترل خود در مى‌آورند. این سیستم قبل از ارائه‌ی کالاى تولید شده به بازار، مخاطب خود را که غالبا از توده و عوامِ جامعه هستند، انتخاب کرده و خوشبختى او را در گرو رسیدن به کالاى عرضه شده‌اش جلوه مى‌دهد. نوع ایجاد احساس نیاز به کالاى مربوطه توسط اتاق فکرهاى طبقه‌ی حاکم فرهنگ‌سازى می‌شود و به ابزارهاى در دستِ او یعنى؛ هنرمندان، افرادِ با کاریزماى بالا و رسانه‌هاى جمعى، ابلاغ و توسط آنها به جامعه تزریق مى‌شود. طبقه‌ی حاکم هنر را در اختیار محتوای مورد نظر خود قرار می‌دهد و فرهنگِ توده‌اى مدنظرِ خود را تولید می‌کند و اشاعه مى‌دهد. در نظام سرمایه، هنر پاپ به دیگر هنرها هژمونى و تسلط دارد. ستاره‌سازی و الگو کردن آنها برای مصرفِ بیشتر، نمونه‌ی قابل توجهی در این مقوله است.
نظام و طبقه‌ی مسلط بر جامعه، کالا و محصولِ خاص خود را تولید و نتیجه‌اى متفاوت را رقم می‌زند؛ نظام‌هاى سرمایه‌دارى با ایجاد فرهنگِ تولید و مصرف به بقای خود ادامه مى‌دهند و نظام‌هاى ایدئولوژیک با خلق فرهنگ‌ها و کالاهایى انتزاعى به اهداف خود نزدیک مى‌شوند.

 در نقطه‌ی مقابل انیمیشن Happiness فیلم کوتاه Visions of Europe به کارگردانى Bela Tarr نتیجه‌اى که نظام‌هاى ایدئولوژیکِ ارزشى رقم زده‌اند را به تصویر کشیده است.

فیلم کوتاه Visions of Europe

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *