جمعه , ۴ بهمن ۱۳۹۸
صفحه اصلی » فیلم کوتاه » انیمیشن An Object At Rest – شیئی در حال استراحت

انیمیشن An Object At Rest – شیئی در حال استراحت

انیمیشن An Object At Rest را از دو منظر مى‌توان دید؛ خوانش اول؛ سرگذشت سنگ و طبیعتى‌ست که ناگهان خود را در تقابل با تمدن بشرى، بى‌دفاع می‌یابد. سرنوشت او را در نهایت مانند اسپرمى به سیاره‌اى (تخمدانى) دیگر پرتاب مى‌کند و رنجش همچنان باقی خواهد ماند… خوانش دوم؛ روایتى‌ست از زیستِ منفعلِ کهتران در مقابل زیستِ فعلیت یافتۀ مهتران. هر آن چه گفتنى‌ست شکسپیر، نیچه و نادرابراهیمى به کمال گفته‌اند :
«تو با آن که مى‌بایست به هر مشقتى تن دهى، مردى بوده‌اى که به هیچ‌چیز سر فرود نمى‌آورد و لطمات سرنوشت و نوازش‌هاى آن را به یکسان مى‌پذیرد. خوشا به حال کسانى که خون و خِردشان چنان درست به هم پیوند خورده‌اند که دیگر چون نِى نیستند که سر انگشتان بخت هر نوایى را که بخواهد از ایشان برون کشد (هملت،شکسپیر)»

« دانایى مایۀ لذتِ شیر ارادگان است اما آن که خسته گشته است به ارادۀ دیگران است و بازیچۀ هر موج … و چنین موعظه‌اى در گوش ایشان خوشایند است؛ هیچ‌چیز را ارجى نیست، تو نباید بخواهى! اما این، موعظه‌ایست به بندگى (گفت زرتشت،نیچه)»

«باید ایمان داشت که مى‌توان
بندگى نکرد و زنده ماند،
به گفت‌وگو نشستن،
گاهى،
شاید این ایمان را
در ما بیافریند (ابن مشغله، نادرابراهیمى)»

کارگردانِ انیمیشن An Object At Rest ست بویدت Seth Boyden (+)  با ارائه اثرى هجوآمیز از یک زیستِ منفعل مخاطب را وادار به انتخاب مى‌کند ؛ تصمیم با توست ابژه‌اى در حال استراحت باشى یا که سوژه‌اى(ابرمردى) در حال آفرینندگی.

 

چرا چنین سخت ؟ __ زغال سنگ روزى به الماس چنین گفت:مگر ما خویشانِ نزدیک نیستیم؟ (الماس:)چرا چنین نرم؟ برادران، من از شما چنین مى پرسم: مگر شما برادرانِ من نیستید؟ چرا چنین نرم ؟ چنین سست و تسلیم؟ چرا سرنوشت در نگاه هاىِ شما چنین کم ؟ (چنین گفت زرتشت،نیچه)
زندگى مِلکِ وقف است دوست من ! تو حق ندارى …از بیخ و بن ، ملک وقف بودنش را فراموش یا انکار کرده باشى، که در این صورت ، البته ، نه خودِ تو مساله اى هستى و نه آنچه مى کنى مساله اى ست که قابل بحث و اعتنا باشد .در حقیقت ، نبوده اى و نیستى تا چنین و چنان کردنت ، روى زمینى که ما مِلکِ وقفش مى دانیم ، چنین و چنان کردنى تلقّى شود. (ابن مشغله، نادرابراهیمى)

فیلم کوتاه اورسی

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *