یکشنبه , ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
صفحه اصلی » فیلم کوتاه » کاندید اسکار فیلم کوتاه – آتاما یاما

کاندید اسکار فیلم کوتاه – آتاما یاما

 Director : Koji Yomamura

این انیمیشن ده دقیقه ای ، برداشتی مدرن هست از Rakugo ای ژاپنی. داستان عجیب و تاریک و جالب مردی که غیرمنتظره بر روی سرش درختی می روید. انیمیشن آتاما یاما کاندید اسکار فیلم کوتاه انیمیشن سال ۲۰۰۳ بود.

فیلم ساز در مورد فیلم می گوید: من این داستان را به خاطر قدیمی بودنش انتخاب نکردم. داستان به شدت جذاب بود و ریشه های معاصر در آن وجود داشت.

کارگردان ریشه های سنتی داستان که به دویست سال پیش بر می گردد را در زندگی معاصر و مدرن به تصویر کشیده.

راکوگو شیوه ای از سرگرمی های ادبی ژاپنی است که در آن راوی بر روی صحنه می نشیند و داستانی کمدی را روایت می کند.

راکوگو در قرن نهم و دهم توسط راهب های بودایی ابداع شد تا موعظه هایشان مورد توجه بیشتری قرار بگیرد.

نوشته اکبر ساکی برای این فیلم کوتاه

در این فیلم داستان مردی بخیل روایت میشه که زندگی خودش را بر اساس یک جمله پایه گذاری کرده ( هیچ چیز دور ریختنی نیست ) و طبق همین گفته اطراف خودش را پر از خرت و پرت کرده. این فرد حتا حاضر نیست هسته گیلاس یا آلبالویی که از جایی جمع کرده را از دست بدهد. بعد از شخصیت پردازی در قسمت اولِ فیلم، پارت دوم داستان آغاز می‌شود. هر انسانی ممکن است بر اثر تجربه، کشف و شهود ، تحقیق و مطالعه و یا حتا بر اثر یک شوک یا اتفاق به آگاهی و شعوری خاص دست بیابد. کاراکتر فیلم بر اساس بخل درونی خودش قادر به پرورش آگاهی یا فهمی که به دست آورده نیست و در نهایت منجر به ابتذالش می‌گردد. در پایان داستان برای خلاص شدن از این آگاهی که توام با رنج است درختی که بر روی سرش روییده را از جا می‌کند و حفره‌‌ی خالی باقی مانده بر روی سرش منجر به نوعی دیگر از آگاهی می‌شود ولی این فرد پذیرنده این نوع آگاهی نیز نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *