جمعه , ۹ آبان ۱۳۹۹
صفحه اصلی » اختصاصی اورسی » آیین تماشا – بندرعباس

آیین تماشا – بندرعباس

حمید ملاحسینی به هرمز شهرت دارد.از بنیانگذاران تئاتر تی تووک بندرعباس است که اولین نمایش این گروه را کارگردانی کرد و برای لنجهای بی بادبان جایزه کارگردانی گرفت پس از آن کارگردانی را رها کرد و به بازیگری پرداخت او از پاییز ١٣٩۴ تا کنون آیین تماشا را با عناوین اَرتا جنوب و اَشوجنوب که معرف راستی و درستی است در بندرعباس و گاهی در جزایر هرمزگان اجرا می کند.
می گوید: تماشا آیینی است پاگرفته از چمک ، برای توضیحش باید هم کلمه آیین را ترجمه درست حسابی بکنیم هم چمک را ، واژه “آیین” ریشه ای ماوراء النهری دارد که رقص معنا می شود و حالا با تغییر ذات در دنیای جدید مراسم معنا می شود.
“چمک” هم همان چمیدن و رقص ترجمه می شود البته نه به معنای اشتباهی که به رفتار از روی ناز و غمزه ی دم دستی و سبک گفته شده بلکه چَم به فتح چ در جنوب رفتارِ وزین و پرمعنایی است از فرهنگ دریا و خورشید رنگ گرفته و به شکل خاصی از بیان موزون بدنی و روحی رسیده و با قرار گرفتن در تماشا سُرور ، با همدستی و درک متقابل نوازندگان و رقصندگان و مردمان به وحدتی می رسد که تماشا میزبان حض جمعی برای عمق روحِ تماشا گران می شود.در تماشای حقیقی نوازندگان و رقصندگان و مردمان همه پیکر واحدی را تشکیل میدهند که منتهای آمال هنر نمایش است.
به باور ما در دنیای معاصر که همه چیز قر و قاطی شده و شادی کارکرد گذشته خودش را از کف داده ، مبتلا شدن به تماشا به یک معنی فقط به یک معنی پاسداشت سرزندگی و شادکامی است که دست آلوده به زندگی ماشینی و روزمره ما از آن کوتاه شده.
این جشن برای روز و فصل و ماه و سالِ ویژه ای تعریف نشده و پیرو دیگر آیین های موسیقایی هرمزگانی خاصه بندرعباسی برای بیرون راندن سرما و زمستانِ غم و اندوه و بدنبال استقبال از شکوفه ها و بهارِ شادی است.

اینستاگرام هرمز

یک نظر

  1. عاشق این وبسایت شدم من.عالی هستید شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *