یکشنبه , ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
صفحه اصلی » فیلم کوتاه » یکشنبه غم انگیز (Gloomy Sunday) و خودکشی متمدنانه

یکشنبه غم انگیز (Gloomy Sunday) و خودکشی متمدنانه

یکشنبه غم انگیز

یکشنبه غم انگیز بود، من منتظر ماندم و ماندم. با گل هایی در دستم برای رویایی که ساخته بودم. منتظر ماندم تا زمانی که رویاهایم مانند قلبم شکستند. گل ها همه مردند و حرف ها نگفته ماندند. غمی که حس کردم فراتر از همه تسلیتها بود. ضربان قلبم مثل ناقوس کلیسا می زدند. غمگین ترینِ یکشنبه ها. سپس یکشنبه ای آمد که تو برای یافتن من آمدی. آنها مرا در کلیسا دفن کردند و من تو را پشت سرم جا گذاشتم. حال چشمانم نمی توانستند ببینند آن کسی را که همیشه آرزو داشتم دوستم بدارد. حال زمین و گل ها برای همیشه بالای سرم هستند. ناقوس برایم به صدا در آمد و باد زمزمه کرد: هرگز! اما تویی که عاشقت بودم و همیشه ستایشت خواهم کرد آخرینِ همه یکشنبه ها

خودکشى متمدنانه (Civilized Suicide) – ساخته رهام یگانه
شاهکارى که در ٣ دقیقه ما را با ٢ نوع فلسفه متفاوت از زندگى و مرگ انسان ها مواجه می کند
اول : داستان کسانى که مصرف کننده دسترنج کل تاریخ بشریت هستند و تا نابودى کل هستى و به طبع آن مرگِ خود ( خودکشى ) ، *مصرف میکنند
*از کوکاکلا به عنوان نماد مصرف گرایى استفاده شد.

دوم : داستان کسانى است که به دلایلى ؛ غم اگزیستانسیالیستى یا غم فراغ معشوق یا … ، با گوش دادن به *آهنگ یکشنبه غم انگیز ، به خودکشى دست می زنند !
*یکشنبه  غم انگیز نام آهنگی است که ساخته آهنگ ساز مجارستانی «رزو سرس» در سال ۱۹۳۳ برای یک شعر مجاری که توسط لازلو خاور سروده شده‌ است، ساخته شد.

پ.ن : با نداشتن کاراکتر اصلى یا قهرمان ، هجو کردن تمدن بشرى و با ارجاع به آثار تاثیر گذارِ گذشته در ٣ دقیقه دنیاىِ پست مدرن را تجربه کردیم.

شنیدن فایل صوتی Gloomy Sunday اجرای بیلی هالیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *